Avusturya’dan İran’a Yolculuk’ta Emirdağ Durağı

Gösterim: 2160

Julian Stockinger ve Viklar Vahdat birer Avusturyalı üniversite öğrencisi. Beraber aldıkları bir kararla Avusturya’dan İran’a 2009 Temmuz ayının başında bire tura başlamışlar. Yaz tatilini böyle bir etkinlikle değerlendirmeyi düşünen iki kafadar, Viklar Vahdat’ın babasının Memleketi İran’a bisikletle Tura çıkmışlar.

5 Ağustos Çarşamba günü Emirdağ’dan geçen Viklar Vahdat ve Julian Stockinger’la Doğan haber ajnası muhabiri Murat Şahbaz’la görüştüler. Maceracı ikili ile sohbet eden Şahbaz’ın sorularına da cevap verdiler.

Bu 3800 km’lik yolculuğunun nedenine Vahdat cevap verdi. “ Biz Avusturya da aynı mahallede üniversite öğrencisiyiz. Benim babam aslen İran’lı küçüklüğümden bu yana merak ettiğim İran’ı ve Büyük babam ve Büyük annemi görmek istediğimden dolayı Julian’a böyle bir tur teklif ettim oda kabul etti. Okulumuz tatile girince yola çıktık. Maceraperest olduğumuz içinde bisikleti seçtik.”

Tur programınız nedir? Hangi Ülkelerden geçtiniz? Sorusuna ise Julian Stockinger “biz Viyana’dan yola çıktık, Slovakya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Bulgaristan ve Türkiye Üzerinden İran’a gececeğiz. Programımıza göre 8 haftada tamamlayacağımız tur da 5. Haftadayız. Tahminen 3 hafta sonra da İran da Tahran şehrine varacağız. ” Dediler.

Türkiye ve Türkler üzerine ise iki kafadar “Türkiye geçtiğimiz ülkeler arasında en zengin kültüre sahip bir ülke, Özellikle İstanbul’dan çok etkilendik. Hatta bir kaç gün fazladan kalıp gezdik. Türkiye’yi ve Türkleri çok sevdik. Özellikle Türk çayı ve kahvesi çok hoşumuza gitti. İran’dan dönerken de yine Türkiye üzerinden trenle gideceğiz.” Dediler.

Comments are now closed for this entry