Kriz Takıları Da Değiştirdi

Gösterim: 4399

Düğün ve nişanların vazgeçilmezi olan takı törenlerinde mahcup olmak istemeyenler, bilezik takmak için ucuz bir yol buldu...

 Emirdağ’ın yaz aylarında vazgeçilmezi olan düğün ve nişanlarda hediye bilezik takmak zorunda kalanlar, artan altın fiyatları ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle 8 ayar altın ile yapılan bileziklere yöneldi. 24 ayar bileziklerin yerini 8 ayar bilezikler alınca deyim yerindeyse takıların da ayarı bozuldu.

Ramazan ayının da yaz aylarına rastlaması düğünlerin sıklaşmasına sebep oldu. ‘Düğünde keramet vardır’ denir ama düğün dar gelirli vatandaşlar için daha çok masraf anlamına geliyor.

 Düğün ve nişanların vazgeçilmezi olan takı törenlerinde mahcup olmak istemeyenler, bilezik takmak için ucuz bir yol buldu. 22 ayarı 300–400 TL'ye satın alınan altın bilezikler yerine, aynı gramda 8 ayar altın bileziğin 50–60 TL'ye satın alınabilmesi düşük ayarlı bileziklere rağbeti artırdı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kuyumcular yaz döneminin kendileri açısından beklenen hareketliliğe sahne olmadığını belirtti. Altın fiyatlarındaki yükseliş ile vatandaşın gelirlerinin doğru orantılı olmadığını anlatan kuyumcular, “altındaki yükseliş vatandaşın gelirine yansımayınca altın talebi olumsuz etkilendi” dediler.

Comments are now closed for this entry