İşçiler Emirdağ'da Mola Verdiler

Gösterim: 1938

İzmir'in Karşıyaka Belediyesine ait Kent AŞ'deki işlerinden çıkarılmalarını protesto amacıyla ''Ankara yürüyüşü''ne başlayan işçiler, ilçemizde mola verdiler.

Bayat'tan Emirdağ'a ulaşan işçiler Emirdağ-Ankara yolu üzerinde bulunan bir petrol istasyonunda mola verdi. İşçiler ile birlikte yürüyüşe katılan DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, işçilerin çıkarılmasının daha önceden planlanmış ve seçimlerden sonra gerçekleştirilmiş bir olay olduğunu ileri sürdü. İşçilerin işten çıkarılmalarına AK Parti'nin daha önce yeni belediyeler yasasıyla birlikte ayrılan belediyelerin birleştirilmesi, bazı belediyelerin kapatılmasının neden gösterildiğini belirten Ekici, şunları söyledi: ''Karşıyaka Belediye Başkanlığı 30 Nisanda 300 kişinin işini fes etti ama 1 Mayıs akşamı da İstanbul'dan bir taşeron firmayla 330 işçi adına bir ihale yaptı. Ayrışmayı yerleşke gösterirken, gelirlerin düşmesini hizmet alanlarının daralması diyordu, bunun içinde işçi fazlalığı var deniliyor. Ama 330 kişilik ihale yapılıyor. Ayrıca 3 tane ayrı şirketle ihale yapılıyor. İşten çıkarmaların nedeni, Karşıyaka Belediye Başkanının, Karşıyaka'ya 5 yıldır 10 yıldır 15 yıldır hizmet eden arkadaşlarımızla değil, bir taşeron firma eliyle hizmetleri yürütme anlayışından kaynaklanıyor. Onun içinde biz bunun haksız ve hukuksuz bir fesih olduğunu düşünerek o günden bugüne eylemlerimizi sürdürüyoruz.''

DİSK Genel İş Sendikası İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Mehmet Şener, işçilerin işten çıkarılma sorunlarını İzmir'de çözemedikleri için Ankara'ya yürüdüklerini söyledi. CHP yetkililerinin sorunu çözmek istemediklerini ileri süren Şener, işçilerin haklarının mafyaya satıldığını iddia etti. Arkadaşlarımız, okullar açıldı çocuklarının ihtiyaçlarını göremediler. Bayram oldu bayramda çocuklarıyla olamadılar. Mezar başına gidemediler. Gerçekten zor ve çetin bir yoldayız. Birçok arkadaşımızın da ayakları perişan oldu.'' Bayraklı Belediyesi yetkilileriyle yapılan görüşmelerden de bir sonuç alamadıklarını belirten Şener, CHP'nin Karşıyaka Belediyesinden ihale alan taşeron firmasından rant sağladığını ileri sürdü. Yürüyüşlerinin 16'ıncı gününde ilçemize ulaşan işçiler, verdikleri kısa molada yatarak dinlendiler.

Geceyi Emirdağ'daki Dinlenme Tesisinde Geçirdiler

Cumartesi gecesini dinlenme tesisinde kurdukları çadırlarda geçiren işçiler, Ankara yürüyüşlerine dün kaldıkları yerden devam ettiler.

Comments are now closed for this entry