İllere göre işsizlik rakamları açıklandı

Gösterim: 2162

Şırnak, Adana ve Hakkari, 2008 yılının işsizlik şampiyonu illeri oldu.

Şırnak, yüzde 29.8’le işgücüne katılımın en düşük olduğu il olurken, yüzde 23.2’yle de istihdam oranı en düşük il olarak dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2008 İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergeleri’ni açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu, bu çalışma ile ilk kez sayım ve anketle derlenen doğrudan tahminlerin dışında, modelleme çalışmaları ile elde edilen ve dolaylı tahminlere dayanan sonuçları yayımladı. İl düzeyinde üretilmiş olan bu temel işgücü göstergelerinin, dolaylı olarak elde edildiği göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çeken TÜİK, değişim katsayısı, güven aralıkları ve istatistiksel anlamlılık düzeylerinin dikkate alınarak kullanıldığına işaret etti.

Afyon Ortalamanın Üstünde

2008 İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergeleri’ni göre 2008 yılında Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 11 olarak tahmin edildi. Model çalışması sonucuna göre; işsizlik oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, yüzde 22.1’le Şırnak, yüzde 20.5’le Adana, yüzde 18.3’le Hakkari oldu. İşsizlik oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, yüzde 3.7’yle Ardahan, yüzde 4.1’le Kars ve yüzde 4.7’yle Bayburt olarak belirlendi. Afyonkarahisar ise %7.7 isşizlik oranı ile ortalamanın altında kalırken,il bazında baştan 21. sırada yer aldı.

Comments are now closed for this entry