Bu Yasağı Benimseyelim

Gösterim: 2757

Emirdağ İlçe kaymakamlığının oluşturduğu denetleme heyeti esnafa göz açtırmıyor. Sağlık grup başkanlığı, Emniyet güçleri ve Zabıta amirliğinden oluşan heyet sabahtan başlattığı denetlemeler gün boyu kapalı alanlarda sigara içmeme yasağına uyulup uyulmadığını denetledi.
Denetlemelerde internet cafelerde nasibini aldı.
Heyet tarafından internet cafelerde yapılan incelemelerde 12 yaşından küçük çocukların velisiz internetcafede bulunması ve internet cafeye öğrenci kıyafeti ile alınan müşterilerin yasalara göre suç olmasından dolayı cezai işlem uygulandı. Yeni çıkan yönetmeliğe göre her bilgisayar masasında oturan kişilerin T.C. Kimlik nolarını işletmecinin deftere işlemesi gerekiyor. İnternet cafelerin kamera kayıtı uygulaması zorunlu iken uygunsuz sitelere girlmemesi için filtre sisteminin de olması gerekiyor.
Üzerinde Kimliği Olmayanlara Ceza
Kahvelerde emniyet güçlerince kimliğini ibraz etmeyen kişilere Kabahatlar kanunun 40. maddesi gereğince 69TL ceza kesildi. Yapılan denetimlerde kapalı alanlarda sigara içildiği tespit edilen kişi ve işletmelere gerekli cezai işlem yapıldı. Denetlemeler sonrasında açıklama yapan Emirdağ Zabıta Amiri Şenol Öksüz; “Vatandaşların yazılı dilekçe ve uyarılarını dikkate alarak bu denetlemeleri gerçekleştirdik. Heyetin yaptığı incelemelerde yasalara muhalefet konumunda olan her kişi ve işletmeye ayrım etmeksizin yasal işlem uygulanmıştır. Sigara içen yakalandığında bir sefere mahsus cezasını öder ama aynı işletmede üst üste yapılan denetlemelerde 3 den fazla uygunsuz bir şekilde yakalanırsa yani kapalı alanda sigara içtiren esnaflar bu kabahati 3ten fazla tekrarlarsa para cezası 5000TL’ye yükselebileceği gibi iş yeri ruhsatının iptali de söz konusu olacaktır. Bunu kanunlar böyle söylüyor. Bizde kanunları uygulamakla memuruz. Rutin olarak hafta içerisinde 17-23 saatleri arasında denetlemelerimiz devam edecektir. Vatandaşımızın ve iş yeri sahiplerinin gerekli hassasiyeti göstermelerini rica ediyorum. Esnafımız kendi kendini zor durumda bırakmasın. Kapalı alanlarda sigara içmeme yasağını benimseyelim” dedi.

Comments are now closed for this entry