Mart Meclisi Yapıldı

Gösterim: 1618

Emirdağ Belediyesi'nin Mart ayı olağan toplantısı 3 Mart'ta Emirdağ Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı.
Yapılan Meclis toplantısına Hava Polat ve Rüstem Dölek dışındaki tüm meclis üyeleri katıldı.
Meclis toplantısının açılışını yapan Belediye Başkanı Cengiz Pala toplantıda bazı konulara değindi. Pala'nın sık sık değindiği konulardan biri "personeldeki bilgi eksikliği idi". Pala, toplantıda sık sık bundan sonra "personeli eğitim kurslarına göndereceğiz" vurgusunu yaptı.
Daha sonra "hafta tatil ruhsatı" ile ilgili Tİcaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın itiraz dilekçeleri görüşüldü. Hafta tatil ruhsatı harçlarının fazla olduğuna dair dilekçe sunan sivil toplum örgütleri bu ücretin tekrar gözden geçirilmesini talep ettiler. Meclis ise bu konuda karar alarak bu harçların yeniden görüşülmesi için karara vardı. Bu arada konuşan MHP'li Meclis Üyesi Volkan M. Uyar, bazı meslek gruplarının hafta tatil ruhsatından muaf olduğunu ve bunun da yeniden görüşülmesi gerektiğini belirtti. Sonuç itibariyle her iki konuda da komisyonun alınan kararları toplumun yararına yeniden gözden geçirmesine karar verildi.
Memurun Lafına Bakıyorsunuz, Meclis Üyelerinin Lafına Bakmıyorsunuz
Mecliste söz alan Cengiz Arıkanlı bazı konulardaki sıkıntılarını dile getirerek Başkan Pala'ya "Memurun sözüne bakıyorsunuz, Meclis Üyelerinizin sözüne bakmıyorsunuz" diyerek Başkan Pala'yı sert bir dille eleştirdi.
Tansaş'a var, bize park yeri yok mu?
Toplantının ilerleyen aşamalarında söz alan Cengiz Arıkanlı Tansaş'a park için 5 araçlık özel izin verildiğini bu izinlerin yerli marketler için de verilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Pala'nın Tansaş'a "O market gross market" ifadelerine cevap veren Arıkanlı "Tansaş gros marketse biz de Emirdağlıyız. Bizim ölümüze dirimize sen geliyorsun, senin ölüne-dirine biz gidiyoruz" dedi. Arıkanlı'nın bu ifadelerinden sonra Orbay Divrikli de söz alarak "Biz de kendi marketlerimizin yerlerine park için izin istiyoruz. Bunun ücreti ne ise ödemeye de hazırız" dedi.
Emlak Vergileri...
Toplantıda konuşulan bir diğer konu ise Emlak Vergileri idi. Emlak Vergileri ile ilgili konuşan Pala özellikle "Bu kararı ben tek başıma almıyorum. Bu karar yasalar çerçevesinde alınmış ve bir komisyon kararıdır." vurgusunu yaptı.
Daha sonra toplantıda ilçemizde hizmet veren okul ve halk dolmuşlarıyla ilgili konu görüşüldü. Bu konuda Zabıta Amiri ve Emniyet'te görevli bir polis memuru meclis üyelerine bilgi verdi.
Ek Olarak Verilen Yerler...
Geçtiğimiz Pazartesi günü Ceylan Morca'nın gündeme getirdiği ek olarak verilen park yerleriyle ilgili kısımda da Pala "Bu ihaleyle belediyeye 30 bin TL. ek gelir sağlandı. Bu yerler ihaleyle verildi" dedi. Pala ayrıca "Sorgu vermemiz gereken yere sorgumuzu veririz" de dedi.
Zabıtaya Ceza Kesme Yetkisi Verilmedi
Mecliste konuşulan bir diğer gündem maddesi ise zabıta'nın ücretli otopark olan yerlerde ücret ödemeyenlere ceza kesme yetkisi verilmesi idi. Bu konuda ise Halil Aydemir "Zabıtanın böyle bir yetkisi yok. Biz bu konuda birşey görüşmemeliyiz. Bu karara ret oyu vermeliyiz. Bu konuda zabıtanın ceza kesip kesmeme gibi bir yetkisi olamaz" dedi. Aydemir'in bu konuşmalarından sonra bir müddet daha konu görüşüldükten sonra kararın reddine karar verildi.
  Park Yerleri Bundan Böyle 0-10 Dakika Ücretsiz
Halil Aydemir'in dikkat çektiği bir diğer nokta ise açık otopark yerlerindeki 0-10 dakikanın ücretsiz olması hususu idi. Bu konuda belediyenin park yerlerine diktiği direklerin değişmesi gerektiğini belirten Aydemir "Belediye bu levhaları bu şekilde değiştirmek zorunda" dedi. Bunun üzerine konu mecliste görüşüldükten sonra levhaların bu şekilde değiştirilmesine ve levhaların üzerine de 0-10 dakika arası ücretsiz yazılmasına karar verildi.
Gündem dışı bazı konuların konuşulmasından sonra Meclis toplantısı sona erdi.

Comments are now closed for this entry