emirdag.com.tr, fenni muayene

Araç muayene istasyonlarının devri için geri sayım başlarken, imtiyaz sözleşmesinin önümüzdeki hafta imzalanması bekleniyor. Sözleşmenin imzalanması ve paranın ödenmesi ile yetki devri gerçekleşecek. Devrin ardından, ihaleyi kazanan Doğuş-Akfen-TÜV SÜD konsorsiyumu tarafından kurulan Tüvturk, 20 yıllığına araç muayene istasyonlarının yeni işleticisi olacak.

18 ay içinde 227 adet muayene istasyonu
İş ortaklığı modeli ile yapılandırılacak olan sistemin tüm Türkiye’de faaliyete geçmesi 18 aylık bir süreç sonrasında gerçekleşecek. Bu süreç tamamlanıncaya kadar olan dönemde ise Karayolları Genel Müdürlüğü mevcut muayene istasyonları ile hizmet vermeye devam edecek.

Konsorsiyum, 18 ay içinde 189’u sabit 38’i de gezici olmak üzere en az 227 adet AB standartlarında yeni muayene istasyonunun işletime açılacağını bildirmişti.

Yeni sistem nasıl olacak?
Yeni sistemde trafiğe çıkış onayı alamayan araçlar, trafikten men edilecek. Muayenesi olmayan ve bu nedenle bağlanan araçlara geçici izin belgesi ile muayene olma hakkı tanınacak.
Muayene olmayan araçlara her ay için yüzde 5 faizli ceza uygulanacak. Özel araçlar yeni alındıktan sonra ilk kez üç yıl sonra muayene olacak. Daha sonraki muayene süresi ise iki yılda bir olacak.
Ticari araçların yeni alındıktan sonraki ilk muayene süresi ise 2 yıl olacak. Daha sonraki dönem için bu süre bir yılda bir olacak. Muayene ücreti Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek ve muayene istasyonları TüvTürk ismini alacak.
Emirdağ ?

İlçemiz de bu istasyonlardan birisinin kurulup kurulmayacağı henüz belli değil.Şu anki mevcut uygulamada ilçemize 2 haftada bir gün muayene yapılıyor.

Bu konu da Emirdağ’daki ilgili yetkilileri henüz vakit varken göreve davet ediyoruz.