EMİRDAĞ GERÇEĞİ

Gösterim: 2059
Emirdağ Artık istihdam İstiyor yazısının ikinci yazısında çok çarpıcı sonuçlar çıkartan Emirdağ Zaman Temsilciliği konuyla alakalı yapılan röportajları, gurbetçilerin istediklerini ve Emirdağ’ı bekleyen sonuçu yayınlıyor.
04.09.2007 tarihli Emirdağ İstihdam İstiyor Başlıklı Yazımızda görülen yoğun ilgi nedeniyle Emirdağ Temsilciliği’nin sezon boyunca yaklaşık 1200 gurbetçi ile yapılan özel çalışma neticesinde Temsilcilik azda olsa Emirdağ esnafına , Emirdağ insanı’na yardımcı olabilir mi ümidiyle çalışmıştır.
Gurbetçi ailelerin zaruri ihtiyaçlar dışında hiçbir ihtiyacını Emirdağ da karşılamadığı ortaya çıktı. Bir yıl boyunca gurbet ellerde çalışan, tatilini de Türkiye de akrabalarının yayında geçirmek için kilometrelerce yol kat eden gurbetçi vatandaşlarımız, Emirdağ’ına geldiklerinde  alışverişlerinin buradan yapmadıkları ortaya çıktı. Bu zaten senelerden beri bilinen bir gerçekti fakat her defasında bunun olamayacağı inancı Emirdağ halkında sabit bir görüş oldu. Fakat geçtiğimiz sezon artık belli tabuların yıkıldığı açıkça gözlendi. Gurbetçi vatandaşlarımız gerek dışarıdan gelen yabancı esnaf tarafından gerekse yerli esnaf tarafından küstürülmüş durumda . Bunu hangi esnaf kısmı yaptığı ise tartışmaya açık bir konu.

Gurbetçiler yaptıkları açıklamada ‘Bir mal normal zamanda 1 ytl ise biz geldiğimiz zaman yani sezonda 2.5 ytl oluyor bunu anlayamıyoruz ‘ diye konuştular. Hassasiyet konusunda özellikle yerli esnafın tada titiz davranmaları gerekmektedir. Türkiye’nin en avantajlı yeri olarak bilinen Emirdağ eğer gurbetçi , esnaf  küskünlüğü bir şekilde giderilirse , Emirdağ da yapılmayacak hiçbir şey olmaz.
Emirdağ bu şekilde giderse yenil nesil gurbetçilerin memleketlerine hiç gelmeyecekleri tatillerini deniz kıyısında geçirip, ordan Avrupa ya geçeçekler gibi gözüküyor. Bu şekilde bir durum olursa Emirdağ Esnafı ciddi şekilde etkilenecek ve çoğu iş yeri kapanmak durumunda kalacaktır. Kapanan iş yerleri sonuçu işsizlik ortaya çıkacak ve ilçede zaten parmakla gösterilen fabrika sayısı yetmeyecek sonuçunda Emirdağ dan göç başlayacaktır.
Eğer esnaf ve gurbetçi bir şekilde uzlaştırılır ve aradaki sorun çözülürse Emirdağ da bir çok fabrika açılır göç biter nüfus çoğalır ve beklide ileride Emirdağ’ı bir il olarak bile görebiliriz .      

Comments are now closed for this entry