Otogar Yapılıyor

Gösterim: 1891

İlçemiz nüfusu giderek artmakta olup, şehirlerarası taşımacılık için Otogar ihtiyacı oluşmuştur. Otogar projemiz için ilçemiz mimar ve mühendisleriyle bir değerlendirme çalışması yapılmıştır. Mimari projesinin tamamlanmasına müteakip; statik, elektrik tesisat ve mekanik tesisat projeleri de yaptırılmıştır. İnşaat için başvuruda bulunduğumuz kredi talebimiz, İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülmüş ve gerekli kredi sağlanmıştır. İhale dokümanları İller Bankası 4. Bölge Müdürlüğü ve Belediyemiz tarafından ortaklaşa hazırlanmış olup; 20.09.2007 tarihinde ihalesi gerçekleştirilecektir. İhaleyi alan yüklenici firma ile sözleşme imzalanmasına müteakip, 2007 yılı Ekim ayı içerisinde inşaata başlanılması düşünülmektedir.

Otogar binası, Eskişehir Caddesi ile çevre yolunun kesiştiği yerde yapılacaktır. Binanın oturum alanı 2.250,14 m2 olup; tesis toplamda yaklaşık 18.000 metrekarelik bir alanda hizmet verecektir. Tesis sahası içerisinde 13 adet şehirlerarası otobüs peronu ve 14 adet köy otobüsü peronu bulunmakla birlikte; şehir içi hatta yolcu taşımacılığı yapacak minibüsler için 6 araçlık minibüs durağı ile taksi taşımacılığı için 4 araçlık taksi durağı da yapılacaktır. Misafir araçlar için 74 arabalık park alanı da bulunmaktadır.

            Brüt inşaat alanı 6.474,56 m2 olan otogar binası; 3 katlı olarak inşa edilecektir. Bina mevcut arazi düzenine göre çevre yolu tarafından bakıldığında 2 kat olarak, ilçe merkezi tarafından bakıldığında 3 kat olarak gözükecektir. Bina içerisinde çok hacimli ticari mekanlar olarak süpermarket, kafeterya, mağaza ve restaurant kısımları bulunmaktadır. Bunun yanında binada kapalı otopark, sığınak, lokanta, TV salonu, yolcu bekleme salonu, çay evi, WC, özürlüler için WC, banyo, personel odası, kıraathane, 20 adet dükkan, 28 adet işletme deposu, 12 adet yazıhane, emanet ve kargo odaları, güvenlik odası, polis odası, zabıta odası, danışma odası, mescit kısımları bulunmaktadır.

            Otogar binasında bu kadar kısmın bulunma amacı; bu binanın sadece otobüslerin girip çıktığı bir mekan olmasından çok, bir yaşam ve dinlenme alanı halinde halkımızın kullanımına sunulmasıdır. Vatandaşlarımız aileleri ile birlikte otogar alanına gelebilecek, mağaza kısmında birlikte alışverişlerini yapıp, restaurant kısmında yemeklerini yiyebileceklerdir. Bunun yanında; otogar alanı içerisinde bulunan yeşil alan ve çocuk parkında da, çocuklarını diledikleri gibi eğlendirebileceklerdir.

            Bina yapım süreci 300 takvim günü olup; otogarın 2008 yılı Ağustos ayı içerisinde sayın halkımızın hizmetine sunulması planlanmaktadır.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ImageImage

ImageImage

Comments are now closed for this entry