İlçemiz Yukarı Kurudere Köyü;  Kemerkaya Kasabası ile birleşmek için 4 Kasım Pazar günü referanduma gidiyor.  Son günlerde nüfusu 2000’in altında olan belediyelerde önemli gündem konusu olan kapanma riski, 2011 sayımına göre nüfusu 1995 olan Bolvadin’e bağlı KemerkayaBelediyesini  harekete geçirdi.  Yukarı Kurudere köyü ile görüşmeler yapan Kemerkaya, Yukarı Kurudere’den  200’ün üstünde imza toplayarak referandum kararı aldırdı. Referandum neticesinde  Evet çıkarsa, 2011 sayımına göre nüfusu 465 olan Yukarı Kurudere Köyü, Köy vasfını kaybederek Kemerkaya’nın mahallesi olacak.  Referandumdan Hayır çıkarsa, Yukarı Kurudere,  Emirdağ’a bağlı köy olarak devam edecek. Kemerkaya ise önümüzdeki yıl yapılması planlanan Yerel  Seçimlerde Belediyeliğini  kaybedecek.
Son günlerde ilçemiz gündemini de meşgul eden  Yasa Tasarısı  ilçemiz belde belediyelerinden  Adayazı, Bademli, Aşağıpiribeyli, Gömü olmak üzere  4 belediyeninde kapanması, bu beldelerin önümüzdeki yerel seçime Köy olarak girmesine neden oluyor.

Yukarı Kurudere Köyü’nün referandumla Kemerkaya’ ya bağlanmaya çalışması bir olasılığıda gözardı ettiklerini ortaya çıkarıyor.  
Bu olasılık; TBMM’de Türkiye genelinde 500’ün üzerinde belediye (Nüfusu 2000’in altında kalan) kapatılması için görüşmeler devam ediyor. Bu belediyelerin kapatılması için isim isim bu belediyelerin TBMM’ de ismi yer alacak. Seçimle ilgili yasal değişiklikler seçimlerden 1 yıl önce yapılmadığı takdirde bir sonraki seçimde uygulanabiliyor. Bunun için 2011 nüfus verileri esas alınarak gerekli düzenlemeler yapılacak. Böyle bir durumda yasanın içinde Kemerkaya Belediyesi’de geçecek.  Referandum neticesinde ne çıkarsa çıksın önümüzdeki Yerel Seçimlere Kemerkaya Köy olarak katılmış olacak.