Beklenen Yağmurlar, Karla Birlikte Geldi

Gösterim: 2260
emirdag.com.tr karlar

Son günlerde ülkemizi etkisi altına alan yağışlardan ilçemiz de nasibini aldı. Kuruyan tarlalar suyunu aldı. Bayramın ikinci günü akşamı başlayan yağmur sabaha kadar sürerken sıcaklıklar aniden düştü. Bu duruma hazırlıksız olan vatandaşlarımız için pek de iyi olmadı.

İlçemizi saran ve ilçemize adını veren Emirdağlarına soğuk havanın etkisiyle ilk kar da yağdı. Haftanın ilk iş gününde Emirdağlarında yükseklere yağan kar görülmeye değerdi.

Soğuk Havalara Dikkat …

       Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Emel İrgil, soğuk havanın insan sağlığını olumsuz etkileyen dış etkenlerin başında geldiğini söyledi. Emel İrgin, yaptığı açıklamada, soğuk havalarda, direncin azalması sonucu vücudun hastalıklara karşı zayıf düştüğünü ifade etti. İrgil, ''Vücut soğuk havalarda kendisini korumak için savunma mekanizmalarını çalıştırır. Ancak kişinin sağlığı tam yerinde değilse, bu yeterli gelmez ve soğuk havalarda direnci düşürecek ufak birşey bile kişiyi hasta etmeye yeter. Soğuk havalarda insanların hastalıklara karşı direnci düşeceğinden çok dikkatli olunması gerekir'' dedi.

      İrgil, virüslerin soğukta yaşayabilme özellikleri olduğu için kış aylarında akciğer hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle gibi hastalıklarda artış görüldüğüne dikkati çekti. Soğuk havalarda giysi seçiminin de önemli olduğunu dile getiren İrgil, giysilerin yünlü olmasının soğuktan korunmada önemli rol oynadığını kaydederek, şunları söyledi: ''Soğuk havalarda vücut, enerjisini kendisini ısıtmaya yönlendirdiği için iş yapma kalitesi de azalır. Bu nedenle sıkı giyinilmelidir. Özellikle, baş, ayak ve eller iyi korunmalıdır. Buralar vücudun uç noktaları olduğu için dolaşımın yavaş olduğu bölgelerdir. Soğuk havanın cilt üzerinde de etkileri vardır. Derinin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Bazı kişilerde soğuk alerjisi gelişebilir. Normal bireylere oranla daha hassas olan yaşlıların ve çocukların soğuk havalarda dışarı çıkmamalarında yarar var.'' Doç. Dr. Emel İrgil, soğuk havalarda beslenmede enerji verecek gıdaların tercih edilmesi gerektiğine işaret ederek, ''Isınmak amacıyla alkol alınması kesinlikle yanlış. Alkol damarları açar, bu da vücudun daha fazla ısı kaybetmesine neden olur, donma olayları daha fazla gerçekleşir. Bu nedenle alkol almaktan kaçınılması gerekir'' diye konuştu.

Comments are now closed for this entry