3 Kasım Mitingi Basın açıklaması..

Gösterim: 1762
emirdag.com.tr gurbet BASIN AÇIKLAMASI 
  
Değerli Basın Mensupları, 
  
Belçika´da faaliyette bulunan çeşitli Türk sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa aldığı inisiyatifle, sizlere bu basın açıklamasını yapıyoruz.
 
Terör, 20.inci yüzyılın ortalarından itibaren bütün insanlığın yakından tanıdığı trajedilerden birisidir. Terörün tarihi açıkça göstermiştir ki; teröristlerin ileri sürdükleri idealler terör yoluyla elde edilmemis, aksine zayıf ulusların daha da zayıf bırakılması yoluna hizmet etmiştir. Terör, her yerde örtülü, karanlık ve mafya yasalarıyla eylemlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle, hiç bir zaman sivil-asker, çocuk-kadın, genç-yaşlı ayrımı gözetmeksizin insanlığa acı çektirmektedir.
 
Dünyanın her neresinde olursa olsun, terörün acımasız saldırılarına maruz kalmış kurbanların anısını saygıyla hatırlıyoruz.
 
Türkiye, uzun yıllar terörün hedefi olmuş, binlerce masum insanını teröre kurban vermiştir. Terörle mücadele ülkemizin oncayıllarını meşgul etmiş, ülkenin huzuru, refahı ve kalkınması için harcanması gereken bütçeler maalesef terör belasını etkisiz kılmak için harcanmıştır.

Gerek komşu ülke Irak´ta meydana gelen otorite boşluğundan ve gerekse Irak´ın kuzeyindeki bölgesel yönetimden destek ve cesaret alan terör örgütü, terör makinasını yeniden çalıştırmış, sivil-asker ayrımı gözetmeksizin kan dökmeye devam etmiştir.
 
Son olarak 21 Ekim tarihinde, 12 askerimizin pusuya düşürülerek şehid edilmesi ve 8 askerimizin de kaçırılması milletimizde derin infial meydana getirmiş, sabır taşı çatlamıştır.
 
Bu gelişmeler karşısında Türkiye´de olduğu gibi Avrupa´da yaşayan Türkler de tepkilerini dile getirmiş, yürüyüşler ve mitingler düzenlemişlerdir.
 
Terör bir insanlık suçudur, kaos, kargaşa ve otorite zaafiyeti onu besleyen ortamlardır. Bu nedenle terör çoğukez provokasyonlarla toplumdaki barış, güven ve istikrarı yok etmeye yönelik eylemler içindedir.
 
Bu gerçekten hareketle geçtiğimiz hafta Brüksel´de bazı Türk gençlerinin taşkınlık yaparak, olaylar çıkarmalarını hiç bir şekilde tasvip etmiyoruz. SMS ve e-mailler yoluyla gençlerimizi illegal ortamlara sürükleyenlerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Terör ve şiddet her durumda birbirinin kardeşidir, kimden gelirse gelsin ve kime yöneltilirse yöneltilsin kabul edilemez.
 
PKK terör örgütünün temel hedeflerinden biri de etnik farklılıklar üzerinden düşmanlıklar üretmektir. Bu gerçeğin farkında olarak her zamankinden daha çok Türk-Kürt kardeşliğinden yanayız. Türkiyemizin içinde yaşayan herkese yetecek kadar güneşi, ışığı, ekmeği, suyu ve toprağı vardır. Yeterki bizi birbirimize düşürmekle çıkar sağlayacak olanların tuzağına düşmeyelim.
 
Avrupa´daki bazı basın yayın organları bilmelidirler ki; PKK sadece bir terör örgütüdür ve asla Türkiye´de yaşayan Kürt etnik grubun temsilcileri değildir. Bu gerçeği anlamak için 22 Temmuz tarihinde yapılan genel seçimlerin sonuçlarına bakmaları yeterlidir. Bölge halkı siyasi tercihini, etnik ayrımcılık peşinden koşanlar yönünde değil, Türkiye´nin birlik ve bütünlüğünü savunan diğer siyasi partilerden yana kullanmıştır.
 
Avrupalı dostlarımız yine bilmelidirler ki; İRA, ETA, EL KAİDE ne kadar terör örgütü ise PKK da en az onlar kadar terör örgütüdür. İyi terör, kötü terör ayrımı yapılamaz. Teröre karşı ortak mücadele kapsamında uluslararası organizasyonlara büyük destek veren Türkiye, kendisini tehdit eden teröre karşı yanlız bırakılamaz.
 
Avrupa Birliği, Türkiye´den gerçekleştirmesini istediği reformlar konusunda samimiyse, Türkiye´nin terörle mücadelesine destek olmak zorundadır. Çünkü terörün önemli hedeflerinden biri de, güven ve istikrar ortamını yıkarak Türkiye´nin Avrupa Birliği yolunda ilerlemesini durdurmaktır.
 
Son olarak, Belçika´da yaşayan Türk toplumunu sağduyulu davranmaya, izinsiz toplantı ve yürüyüşlere hiç bir şekilde karışmamaya, kamu güvenliğine zarar verici eylemlerden kaçınmaya ve güvenlik güçlerine yardımcı olmaya davet ediyoruz. 
  
Değerli Basın Mensupları, 
  
Bu açıkladığımız basın bildirisine imza koyan sivil toplum kuruluşlarımızın önderliğinde 3 Kasım Cumartesi günü saat 14:00´te Schuman Meydanında "TERÖRE LANET – BİRLİĞE DAVET" mitingi düzenlenmiştir. Toplumsal tepkimizin yasal yollarla bu platformda dile getirileceğini kamuoyuna duyurmanızdan memnun oluruz.
 
Saygılarımızla,
 
Tertip Komitesi
 
Belçika Türk İslam Diyanet Vakfı  
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği
Türk Federasyonu
Belçika İslam Federasyonu
Türk Dernekler Birliği
Emirdağ Yardımlaşma Derneği

Tertip Komitesi adına M. Alparslan Saygın

Comments are now closed for this entry