Hac Yolculuğu Başladı

Gösterim: 2818
emirdag.com.tr Hacc

Bir başkadır Anadolu da hac hazırlığı. Hacı olmaya karar veren Müslümanlar önce diyanet kuyruğu kura telaşından başarı ile çıkan hacı adaylarını hac yemeği töreni bekler. 

Afyon ilimizin Emirdağ ilçesi Alibeyce köyünde iki hacının kutsal yolculuk hazırlıklarını sizler için gözlemledik. 2006 yılında hacca gitmek için karar veren Yüksel-Kadriye Durusu çifti ilk yıl kurada yedek listeye kalmalarına üzülürler ama bir yandan da  “O’ çağırsaydı giderdik yâda biz gerçekten gitmeye niyet etmemişiz ki çıkmadı” diye teselli olurlar ilk yıl.

Heyecanlı beklenen bir yılın arkasından Diyanet işlerinin önceki yıl yazılanların kurasız olarak hacca gidecekleri açıklaması ile sevince boğulurlar. Hanenin reisi Yüksel Durusu her hafta Emirdağ İlçe müftlüğünü yoklamaya başlar Orda hac işlerini takip edenemirdag.com.tr Hac Ramazan hoca selam verir çayını içer ve kalkarken de hocam var mı bir gelişme der durur.

En Sonunda gidecekleri kesinleşir Durusu çiftinin kesinleşir ama bu kez de hac yemeği organizasyonu heyecanı sarar hacı adaylarını, derken hac yemeği günü belirlenir davetiyeler basılır uzaktan yakından herkese davetiye gönderilir. Selam alıp verdiği iş icabı görüştüğü civar köylere haber gönderilir camilerden ilan verilir hacı yemeğinin günü ve saati. Hacı adaylarının evinde ise hac yemeğine gelenlere ikramda kusur olmaması için tatlı bir telaş başlar...

emirdag.com.trHac yemeği gününden önce sabahki yemeğin hazırlıkları yapılır geç saatlere kadar. Yemeğin olacağı gün sabah herkes erkenden kalkar son kontroller yapılır.  Saat 10 da başlar misafirler gelmeye gelen yemeği yer tatlısını yer çayını içer ve hacı adayları ile helalleşir ve gider misafirler akşam ezanına kadar devam eder. Gelen misafirler gruplar halinde yemeklerini yedikten sonra Kura’n-ı Kerim tilavetini dinler ve yapılan duadan sonra ayrılırlar.

Artık hac için burada yapılması gereken işlemlerin ardında hacıları hangi kafilede gideceği ve kafilede ve grupta kimleri olacağın tatlı bir bekleyiş telaşının ardından grup ve kafile kuraların ardından eğitimler seminerler başlar, seminerlerin bitiminde hac elbiseleri itina ile hazırlanır. Hacı adayları için kutsal topraklara yolculuk vakti gelmiştir. Yolculuğun başlamadan bir gün önce hacı yakınları, hacı adaylarını akşam ziyaret eder helalleşir hayırlı yolculuklar dilerler.

Yolculuk vaktinde ise herkes yakını olan hacı adaylarını kafilelerin toplanma merkezine arabalarına astıkları bayraklarla götürülürle ve elleri ile teslim ederler asker uğurlar gibi hacıları kutsal yolculuğa uğurlarlar.  Sallanan ellerin arkasında şu sözler dökülür “ Bizden de selam götürün o kutlu beldeye” ŞEVKİ DURSU

Comments are now closed for this entry