Emirdag Belediyesi 2007 Değerlendirmesi

Gösterim: 2452
beleidye başkanı

Emirdag Belediye Başkanımız Lütfi İhsan Dağ’ın 2007 değerlendirmesi

Sevgili Hemşerilerim; Öncelikle geçmiş bayramınızı ve Yeni yılınızı kutlar, Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık,mutluluk ve huzur dolu günler getirmesini temenni ederim.

 Geride bıraktığımız hizmet süremizin 4 yılının kısa bir değerlendirmesini, önümüzdeki 1 yılında planlamasını sizlerle paylaşmak istedik.

Emirdağ Belediyesi olarak büyük hızla ve kararlılıkla önemli bir noktaya geldik. Her alanda dev yatırımların  başarıyla gerçekleştiğini görmekteyiz. Bugüne kadar yapılmamış hizmetleri gerçekleştirerek bir çok alanda ilklere imza atmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz .

 

TOKİ-EMİRDAĞ KONUTLARI

Belediyemizin önemli projelerinden birisi olan Toplu konut projesi T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile belediyemiz işbirliği ile 03.07.2006 tarihinde başlamış olup 22.01.2007 tarihinde ihalesi yapılmıştır. 230 adet konut, 1 adet Ticaret Merkezi, 1 adet Camii, Sosyal ve Kültürel altyapı donatılarının yapılarak 1. etap konutları 2008 yılı içerisinde sahiplerine teslim edilecektir. 2. etapla ilgili çalışmalara’ da başlanmış olup 2008 yılı içerisinde neticelendirilecektir.

EMİRDAĞ OTOGAR PROJESİ

Şehirler arası otobüs terminalı 2.250,14m2 üzerine kurulacaktır. Yaklaşık 18.000m2’lik bir alanda hizmet verecektir. 2008 yılı şubat ayı içerisinde başlayacak ve 2008 eylül ayı içerisinde tamamlanacaktır. Tesis sahası içerisinde 13 adet şehirler arası otobüs peronu , 14 adet köy otobüsü peronu , 6 araçlık minibüs durağı, 4 araçlık taksi durağı, misafir araçlar için  74 arabalık park alanı, süper market , kafeterya, mağaza, restaurant, kapalı otopark, lokanta, tv salonu, yolcu bekleme salonu, çay evi, wc, özürlüler için wc, banyo,personel odası, kıraathane, 20 adet dükkan, 28 adet işletme deposu, 12 adet yazıhane, emanet ve kargo odaları, güvenlik odası, polis, zabıta,  danışma  odaları, mescit kısımları bulunacaktır. Yıllardır özlemi duyulan ve eksikliği hissedilen otogar binası faaliyete geçtiğinde, ilçemiz yeni bir ekonomik kaynağa kavuşmuş olacak ve pek çok aileye ekmek kapısı açılacak, İlçe trafiğini’ de biraz olsun rahatlatacaktır.

 

TARIM KÖY PROJESİ

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emirdağ Belediyemizin ortak çalışması ile gerçekleştirilecek olan “Tarım Köy Projesi”  uygulamasında sona yaklaşılmıştır. Henüz  imar planı yapımı ve tahsis işlemleri sürmektedir; ancak bu çalışmaların neticelenmesine müteakip, kesin başvuru işlemleri başlayacak ve 2008 yılı içerisinde inşaat çalışmalarına başlanacaktır. İlk etap için 300.000.00 m2’lik bir alan yeterli olacaktır; Ancak geleceğe yönelik planlar yapan Belediyemiz, ilçemizdeki  hiçbir hayvan yetiştiricisinin mağdur olmaması amacı ile proje alanını geniş tutmakta ve 800.000.00m2’lik bir alanın planlanması için gerekli işlemleri sürdürmektedir.

 

EMİRDAĞ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Uygulama Projelerinin büyük bir bölümü Bakanlık tarafından onaylanan ve keşif hazırlıklarına başlanan Emirdağ Organize Sanayi         Bölgemizde artık sona yaklaşılmaktadır. Keşif  tutarı belli olduktan sonra 2008 yılı Haziran-Temmuz  aylarında altyapı inşaatlarına  başlanması planlanmaktadır. Organize Sanayi Bölgesin’ deki 74 adet parselin, yatırımcılara bedelsiz tahsisi yapılabilmektedir. Yatırım yapmak isteyenler; bedelsiz arsa tahsisi  ile ilgili  gerekli evrakları Emirdağ  Kaymakamlığı’ndan  Belediyemizden ve Emirdağ O.S.B. müdürlüğünden temin ederek, başvurularını yine bu kurumlara yapabileceklerdir.

 

GURBETÇİ ŞENLİĞİ

      Artık bir gelenek haline gelen Emirdağ Belediyesi Gurbetten Sılaya Gurbetçi Şenliğinin bu yıl 4.’sü  gerçekleştirilmiştir. Amaç Birlik ve beraberlik duygularının pekişmesi, gurbetçilerimizin  ilçemizde kaybolan güveninin yeniden sağlanması, yılın bir günüde olsa  Emirdağ’ lıların belli bir çatı altında toplanmasını sağlamaktı. Emirdağımızda yaşayan  yerel halkımız ile gurbetteki hemşerilerimizin tek bir ses, tek bir nefes oluşları bu organizasyonda ne kadar  başarılı olduğumuzun bir göstergesi olmuştur.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL  HİZMETLER

      Belediyemizin öncülüğünde her yıl Ramazan  ayı boyunca  iftar yemeği verilmektedir. Bu mübarek ay içerisinde, değerli hayırsever  vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz bu çalışma sonucu  her gün 1000-1500 kişiye sıcak yemek çıkarılmıştır. Yine her yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda paketi yardımı düzenli olarak yapılmaktadır.

       Belediyemiz Gurbetçi Şenliği çerçevesinde 350 çocuğumuzun sünnetini hijyenik bir ortamda gerçekleştirerek erkekliğe ilk adımlarını atmışlardır.

       Emirdağ Belediyemiz tarihinde bir ilke imza atarak “19.Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Haftası’ kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemiştir.  17.18.19.20 mayıs tarihlerinde yapılan etkinlikler kapsamında 17 mayıs 2007 günü Şairler Şöleni, 18 mayıs 2007 günü Aşıklar Şöleni, 19  mayıs 2007 günü Atatürk ve Gençlik konulu konferans, 20 mayıs 2007 günü ise Türk Sanat Müziğinin  unutulmaz eserleri seslendirilmiştir. Ayrıca 2005 yılında  Çanakkale Zaferinin 90. yıldönümü nedeniyle konferans düzenlenmiştir.

       Belediyemiz ve EYAD işbirliği ile EYAD yardım gecesinde toplanan bağışlarla alınan özürlü araçları ihtiyaç sahiplerine teslim edilmiştir.

       İlçemiz Mezarlıkları ile Park ve Bahçelerimizde düzenlemeler yapılmış olup; 10 adet yeni oyun grubu alınarak sevgili çocuklarımızın kullanımına sunulmuştur.

 

BAYINDIRLIK HİZMETLERİ

       İlçemiz Yeni mahalle, lise yolu üzerinde geçen yıl yapmış olduğumuz köprü ve bağlantı yollarında düzenleme çalışmaları bitmiş olup, öğrencilerimiz  çamurlu ve pis yollardan kurtarılmış durumdadır. Ayrıca yapımı halkımızla ortak olarak gerçekleştirdiğimiz ikinci köprü de tamamlanmış ve hizmete sunulmuştur.

       İlçemizin görünümünün değiştirilip güzelleştirilmesi adına ilçemiz girişlerinin tek yön olması ile ilgili proje tamamlanmış ve çalışmalara başlanmıştır.

        İlçemizin kanalizasyon şebekesi mevcut olan şehir merkezinde geçen derenin uzantısında dışarıya çıkış yapmaktadır. Geçmiş olduğu köylerde sağlık yönünden  büyük sıkıntı yaratmaktadır. Arıtma tesisi konusu halen en acil sorunların başında gelmektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün 2004/12  sayılı genelgesine istinaden de ilçemizde “ Katı Atık ve Atıksu  Arıtma Tesisi “  yapılması için gerekli raporlama çalışmalarına başlanılmıştır. Atıksu  Arıtma Tesisi kurulması konusunda ; 02.03.2005 tarih ve 19 no.lu Emirdağ Belediye Başkanlığı Meclis Kararı gereğince, Atıksu  Arıtma Tesisi Kurulması ve bu tesis için Fizibilite Raporu ve İş Termin Planı yapılması hususunda İhale işlerinin İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce yapılmak üzere İller Bankası’na  yetki verilmiş, bedelinin İller Bankası hissemizden taksitler halinde kesilmesini oy birliği ile karar verilmiştir. İller Bankası tarafından Atıksu Arıtma Tesisi yeri olarak belirlenmiş yaklaşık 2 hektarlık alan Belediyemiz imkanlarıyla satın alınmıştır. Kanalizasyon Projeleri ve ana kolektörlerin projelendirme işleri yine İller Bankası tarafından yürütülmekte olup; söz konusu projelerin etüt çalışmaları sürmektedir. İlçemiz içerisinde dışarıya deşarj yapan kanalizasyon hatları, kendi imkanlarımız ile çevre yolu dışına kadar yeraltına alınmıştır. Bununla beraber; atıksu arıtma tesisi iş temrin planı Belediyemizce hazırlanmış olup; İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Bununla beraber  atıksu  altyapı tesisleri yapımı için bir miktar büz alımı yapılmıştır. İller Bankası tarafından yürütülmekte olan kanalizasyon projeleri ve ana kolektörleri projelendirme işlerinin sonucuna göre bu büzlerden yararlanılması düşünülmektedir. Geçtiğimiz 2007 yılı haziran ayında, çay dere içinde ve açıkta akmakta olan pis su hattı yeraltına alınarak; bu bölge olası bir sağlık sıkıntısından kurtarılmıştır.

        Hizmet alanlarımızın  tadilatları bitirilip, eksiklikleri,  tamamlanarak ilçe halkının hizmetine sunulmuştur. Yıllardır ilçemiz insanına hizmet veren Belediye Çınar Düğün salonunun tadilatı yapılmış olup ayrıca 7 adet klima takılarak hizmete devam etmektedir. Belediye Mezbaha’ nemiz her hattıyla yenilenerek pırıl pırıl  görünümüyle  sağlıklı bir ortamda hizmete devam etmektedir.

 

TEMİZLİKTE REFORM

       Bizim için İlçemiz İnsanının sağlığı ve mutluluğu son derece önemlidir. Bu düşünceyle temizlik hizmetlerinin daha hızlı ve sağlıklı götürülmesi, hizmet de verimliliğin arttırılması bakımından temizlik hizmetlerinin özelleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Böylece gelecek nesillere’ de  sağlıklı ortamlar yaratılmıştır.

 

YOĞURT PAZARI

       İlçemizde yıllardır İlkel koşullarda hizmet veren  yoğurt pazarının modern bir kimliğe kavuşması için çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda temel ve altyapı çalışmaları başlamış üst yapı için ihale süreci tamamlanmış ve Pazar yerinin  üst kısmı çelik konstrüksiyon’ la  kapatılarak ilçemize modern bir Pazar yeri kazandırılmıştır.

 

LOGO-EAST TÜRKİYE PROJESİ (HAARLEM-EMİRDAĞ)

        Belediyemiz ile Hollanda’nın Haarlem Belediyesi  arasında “Evsel Atık Ortak Çalışma Planı” ve işbirliği sözleşmesi oluşturulmuştur. Bu sözleşme ve plan çerçevesinde her iki Belediye LOGO-EAST  Türkiye programı kapsamında ortak bir projeye imza atılmıştır. Logo EAST Programı;  Mali açıdan Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın  merkezi ve Doğu Avrupa Sosyal Değişim  Programı (MARTA) altında desteklenen, ortaklıklar aracılığıyla bölgesel ve yerel yönetimler arasında işbirliğinin geliştirilmesine dönük bir programdır.

     Logo-East Projesi’nin katılımcıları şu belediyelerdir:

-          Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – Amsterdam Belediyesi

-          Gölcük Belediyesi – Rotterdam Belediyesi

-          Fatih Belediyesi – Zootermer Belediyesi

-          Edirne Belediyesi – Deventer Belediyesi

-          Lüleburgaz Belediyesi – Deventer Belediyesi

-          Bergama Belediyesi – Alkmar Belediyesi

-          Denizli Belediyesi – Almelo Belediyesi

-          Gaziantep Büyükşehir Belediyesi – Nijmegan Belediyesi               

Projenin bir sonraki aşaması olan 3. seminer Denizli’de gerçekleştirilmiş olup,katılımcı 11 proje arasında en başarılı yürüyen çalışma olarak,Belediyemiz ile Haarlem Belediyesi’nin ortak çalışması seçilmiştir.(Türkiye Belediyeler Birliği ve Hollanda Belediyeler Birliği tarafından) Katılımcı Belediyeler arasındaki en küçük Belediyenin Emirdağ Belediyemiz olmasına rağmen, böyle bir başarının sağlanması ve Belediyemizin, Türkiye’deki diğer ilçe Belediyelerine örnek gösterilmesi; Emirdağ’ımız açısından mutluluk ve gurur vericidir.

       Proje kapsamında ilçemizdeki ev hanımlarına yönelik “Katı Atık Eğitim Semineri”  düzenlenmiştir. Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği temsilcilerinin vermiş olduğu eğitim oldukça ilgi çekmiş ve katılım yoğun olmuştur.

   06.09.2007 tarihinde Afyonkarahisar’da  4.seminer gerçekleşmiş ve 120 kişinin katıldığı toplantıda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.katılımcılardan 43 kişinin Belediye Başkanı olması bizleri ayrıca mutlu etmiş ve onurlandırmıştır.

   05-06.11.2007 tarihinde Ankara’da  gerçekleşen kapanış konferansı ile proje tamamlanmıştır. 2. proje için görüşmeler yapılmakta olup; Çevre konulu eğitim çalışmaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde devam etmektedir.

 

ARAÇ ALIMI

        Belediyemiz birimlerinde kullanılan araçların yetersiz ve iş göremez durumda olması nedeniyle yeni araçların alınması eski araçlarında bakım ve onarımının yaptırılmasını uygun gördük. Eski ve kullanılmayan araçların bakımlarının yaptırılması ile birlikte birimlerimizde kullanılmak üzere 1 adet CAT 4CXSM Kazıcı-Yükleyici Kepçe, 1 adet Volkswagen Volt 18 kişilik, 1 adet Ford Ranger , 1 adet Ford Transit minibüs, 1 adet İveco gomes itfaiye aracı,  1 adet cenaze yıkama ve bekletme aracı alarak araç sıkıntımızı gidermiş olduk.         

 

       Değerli Hemşerilerim

 Burada görev süremizin kısa bir değerlendirmesini yaptık. Bizler bu süre içerisinde ilçemize kalıcı ve önemli işlerin yapılması için gece ve gündüz demeden çalıştık. Amacımız ilçemizin daha modern, çağdaş ve yaşanılabilir bir ilçe olmasını sağlamaktır. Günlük işlerin yanı sıra kalıcı ve önemli projelerinde gerçekleşmesini görmek bizim için mutluluğun kendisidir.

       En derin saygılarımla……

 

       

                                                                                          Lutfi İhsan DAĞ

                                                                                   Emirdağ Belediye Başkanı

Comments are now closed for this entry