15 Temmuz darbe girişimi sonra Türkiye genelinde ve Emirdağ’da incelemeler ve operasyonlar sürüyor. Afyonkarahisar genelinde yapılan operasyonlar kapsamında bir dizi öğretmen görevlerinden uzaklaştırıldı. 21-22 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen incelemeler sonucu Afyonkarahisar genelinde 437 Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı görev yapan öğretmen görevinden uzaklaştırıldı. Emirdağ'da ise açığa alınan 9 öğretmen ve 1 Şube Müdürü olduğu ifade ediliyor. Açığa alınan öğretmenlerin ikisinin Gülsüm Hatun Anadolu Lisesi'nde, bir diğer ikisinin Bağlıca İlköğretim Okulu'nda ve diğerlerinin ise Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Gömü İlköğretim Okulu, Atatürk İlköğretim Okulu, Halk Eğitim Merkezi'nde görev yaptıkları öne sürüldü.

Sağlık alanında Emirdağ’da görev yapan iki doktor ve bir hemşire görevinden uzaklaştırıldı. Emniyet güçleri incelemeler sonucunda bazı materyallere el konulduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.
 Son olarak Emirdağ’da görev yapan üç camii imamı görevinden uzaklaştırıldı. Edinilen bilgilere göre görevden alınan din görevlilerinin Yenidoğan, Aziziye ve Aydın Camiilerinde görev yaptıkları ifade edildi. Emniyet güçleri incelemeler sonucunda bazı materyallere el konulduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

Emirdağ da operasyonlar Meslek Yüksek okulu, kamu kurumları ve devlet bakalarında devam edeceği belirtildi.