Modern Şehirlerde Müze Var Emirdağ Da Neden Yok?

Gösterim: 3008

 İlcemiz sitelerinden emirdagoba.com , site yöneticisi Şükrü Sağlam tarafından verilen öneriyi destekliyoruz. Bundan 10 yıl önce 1 yıl boyunca Bolvadin de kaldım. Bolvadin, ovalardan oluşması sebebiyle hiçbir zaman tarih de uygarlıklara, şehirlere  mekan olmamıştır. Ama  ilginçtir ki bu ilçemizde müze var, Müze de çok uzak dönemlere ait değil 100-150 sene önce halk tarafından kullanılan el aletleri, ev eşyalarıyla doldurulmuş. Müze müdürü de gelen ziyaretçilere Bolvadin tarihinden bahsetmektedir. Ama Emirdağ İlçemiz ise geçmişi Milattan Önce 7. Yüzyıllara dayanır, o zaman ki Dünyanın 6, Anadolu’nun 2. Büyük şehri ilçemizde bulunan Amurium kentindedir.20 yılı aşkın süredir kazısı devam eden Amorium Höyüğümüzün kalıntıları Afyon ve Ankara Müzelerinde bulunmaktadır. Neden ilçemizde bulunmasın ve Suriye’ye kaçırılırken yakalanan tarihi eser kaçakçılarının, yakalattığı eşyalar ilçemizden çıkarılmasına rağmen Hatay Müzesinde sergilenmektedir. Peki İlçemiz tarihi hakkında bilgileri görsel olarak ilçemizde neden görmeyelim?     

Geçmişten geleceğe tarihi e kültürel değerlerimizi korumak adına ilçemizde de diğer il ve ilçelerde olduğu gibidir Emirdağ Müzesi kurulamaz mı? Kurulacak bu müze Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde Belediye yâda Kaymakamlık bünyesinde olabilir.  Müzede Emirdağ Kültürünü yansıtan TOPAKEV, Eldokumasi halılar, Mahalli giysilerimizden saya, efedonu, elörgüsû coraplar,
yazma ve oya islemelerinin yani sıra Unutulmaya yüz tutmuş mesleki malzeme ve mamuller sergilenebilir.  Bunlar; kavaflık, koşuşuculuk, marangozluk, berberlik, çiftçilik, demircilik gibi mesleklere ait malzemelerin yani sıra İlçemiz sınırları içerisinde bulunan dünyaca ünlü "Amorium"Hisarkoyü Höyüğünden çıkacak tarihi kalıntılar ve arkeolojik eserler sergilenebilir.

Ankara ve Afyon Turizm ve etnografya müzesinde sergilenen eserlerimizde buraya getirilebilir. Bu konuda İlçemiz yöneticilerini göreve davet ediyoruz.

Comments are now closed for this entry