Metin Edeer, Bademliği Bırakmasın

Gösterim: 2404
emirdağ.com.tr

Yaklaşık 20 yıl önce yapılan bademlik, halkımızın mesire yeri ihtiyacını karşılamak amacıyla inşaa edildi. Her yıl Emirdağ Belediyesi,  kendi imkanlarıyla çevre ve ışıklandırma düzenlemesi yapmaya çalıştı. Fakat başında bekleyen olmadığı için lambalar kırıldı. Çevresi kirlendi.Havuzlar çöplük yerine kullanıldı.  Sene de bir sefer yapılan bakım yeterli gelmedi.  Bir de içerisinde bulunan gazino, burayı içki içilen bir ortam gibi yansıtıldı. Akşamları bu amaçla kullanıldı. Bu sebepten halkımız pikniğe veya dinlenmeye Pınar Başına,  Sakarya Başına  veya yaylalara çıkmayı tercih etmek zorunda kaldı.

Sonunda bademlik gazinosu çıkan olaylar neticesinde kapandı. İşletmeci bulunamadı ve yıkıldı. Bir iki sefer kiraya verilip düzenlenmesi istenildi. Ama başarısız olundu. Sebebi ise kira karşılığında yatırımın zor olması idi. Bu nedenle en sonunda tesis yapılmasıMetin Edeer şartıyla satış kararı alındı. Karar isabetli idi ama para ile satılması bence uygun olmadı. Söylentilere ve karşıt yorumlara sebep oldu.  Halbuki Emirdağ Organize Sanayisi 1 yıldır yatırımcı bekliyor. Arsalar 10 kişi çalıştıracağım diyene ücretsiz veriliyorken, 10 belki de daha fazla kişinin çalıştırılacağı bir tesisin arazisini para karşılığında satılmaması gerekiyordu.

Lakin, Emirdağ Belediyesi  Bademliğin bir kısmını satışa sunup Metin Edeer’e sattı.  Uygunsuz bir takım yorumların çıkmasına meydan açıldı. Belki de bu nedenle Metin Edeer bu yatırımdan vazgeçecek.  Para ile satılmasına karşın, alan ve yatırım yapmayı taahhüt eden bir Metin Edeer’e saygı duyup önündeki tüm engellerin kaldırılması daha hoş olması gerekirken, Bademlikyorumlarla yıpratmanın alemi yoktur. İlçemizin kanayan yarası göçün önüne geçeceksek kim yatırım yapacaksa önüne köstek değil destek olunmalıdır.

Bundan 12 yıl önce Granit Fabrikası için Emirdağ Belediyesinden yer istenilmiştir.  Emirdağ Belediyesi arazi tahsis edemeyeceğini gerekirse köylülerden  para karşılığı satın alınabileceğini belirtmiştir. Fakat Çifteler Belediyesi aynı istek karşısında 400 dönüm araziyi tesis etmiş, üstüne alt yapısını da götürmüştür. Karşılığında 2. Granit fabrikası açılarak 500 kişiye istihdam sağlanmıştır. Organize sanayisi olmayan bu ilçeyi kendimize örnek almamız gerekir.

Her şey Emirdağ içinse Metin Edeer'i bu konuda ikna edelim yatırım yapması için ne gerekiyorsa yapalım.

Comments are now closed for this entry