Suya Hasret Köy Can Çekişiyor

Gösterim: 3000

alibeyce Muhtarı Talat Durusu

2 sulama kuyusu atıl yatıryor

Alibeyce Köyü bakandan yardım bekliyor

Alibeycce Köyünün sulu tarım sevdası bundan tam 15 sene önce başladı. Devletin ciddi ve takım elbiseli müdürleri amirler memurları Alibeyce köyüne gelerek artık arazileriniz kıraç olmaktan kurtulacak dediler.  Köy sakinleri derinden bir oh çektiler ama aradan geçen 15 yıl köylüleri hala sulu tarım sevdalarına kavuşturmadı.

Köyün son 3 yıl içerisinde kuraklık nedeni ile çiftçilerin bankaya ve kooperatiflere borcunu ödeyemediklerini belirten Alibeyce Köy Muhtarı Talat Durusu, “ 15 Yıl önce başlayan sulu tarım sevdamız neyazik ki hüsranla sonuçlandı.  15 yıl önce açılan 2 su kuyusu faaliyete geçmezse köyümüz kapanmakla karşı karşıya gelecek. Son genel seçimlerde DSİ eski Genel Müdürü Afyonlu Milletvekilimiz Sayın Veysel Eroğlu’nun Çevre ve Orman Bakanlığına oturması ile son bir kez daha ümitlendik ama bu ümidimizde bitmek üzeredir.”

10 bin dönümlük tarım arazisi vurulan kuyularda su olmasına rağmen susuzluktan kavrulduğunu görmeye dayanamadığını belirten Durusu Son 15 yıl içerisinde köyümüz hızla göç vermeye devam etmektedir. Eğer sulu tarım projesi başlaması halinde köyümüzdeki göç tersine dönecektir. Dünya da tarım en önemli sektörler arasında enerji sektöründen sonra 2 sıraya yükselmesine rağmen bizim 21 . yy yılda kuraklıktan dolayı rekolte düşüşü yaşamamız hızla gelişen Türkiye’ ye yakışmamaktadır.” dedi

Sulu tarım yapan çiftçilerin dönüm başına 700-1000 kg. buğday aldıklarını altını çizen Köy Muhtarı Talat Durusu, “ Büyük masraflar yapılarak açılan 2 adet derin kuyumuz olmasına rağmen sulama yapamadığımız için bizler dönüm başına 200-350 kg.  hasat yapıyoruz.  Dünyada küresel ısınmaya dayalı rekolte düşüklüğü yaşanırken bizlerin neden sulu tarıma geçmek için devletin destek vermemesine anlam veremiyorum. Sayın Başbakanımız yarım kalan yatırımların atıl kalmayacağını söylüyor. Bizler Alibeyceliller yarım kala sulama projemizin tamamlanmasını istiyoruz.” Şeklinde konuştu. 

Comments are now closed for this entry