Köy Okulları Kapanıyor

Bölgenin en çok köyüne sahip Emirdağ İlçesi kan kaybediyor. 1950 li yıllarda 95 köyü ve 5 beldesiyle ile Türkiye de ilk onda bulunan ilçemiz köyleri ayrılan ilçe ve belediyeler nedeniyle 71 köy ve 3 belde kaldı.  Peki bu köylerin durumu nedir?

Köylerimizde tarımcılık ve hayvancılığın azalması sulanan toprağın yetersiz olması nedeniyle göç vermeye devam ediyor.

Köydes projesi de kar etmedi

 Köydes kapsamında köylerin alt yapılarında iyileştirme ve yollarında parke döşenmesi, park gibi yatırımlar yapılmıştı. Fakat köylerde olan göçe çözüm olmadı. Bu nedenle de hali hazırda açık olan 33 köy okulundan 9’u daha  kapandı. Kapalı olan 38 köye 9 daha eklenmiş oldu.  Aynı şekilde önümüzdeki yıllarda da kapanan okulların olacağı görünüyor.

 

Kapanan okullar arasında büyük köylerde bulunuyor. Bunlarda başını Örenköy ve Karacalar çekiyor...

Arkasından Demircili, Sığracık, Karakuyu, Büyük Tuğluk, Özkan, Yarıkkaya ve Yüreğil Döneli geliyor.

Peki çözüm ne olur? Çözüm tarım ve hayvancılığı ciddi bir şekilde desteklemekle olur. Öyle gel dekarına 3 veriyim,  zararını kurtarıyımla olmaz.  Öyle bir duruma geldi ki köylülerin birçoğu tarlasını ekip biçmiyor. Çünkü maliyetler aşırı yüksek, ürün fiyatları da yerinde sayıyor. Umarız devletimiz köylüsünü uzaktan değil de yakından ilgilenerek, tarım ülkesi olan Türkiye de tarım ve hayvancılığı kalkındırır.