Bayat Kaşgarlı Mahmut Şöleni

Türk büyüğü Kaşgarlı Mahmut'un doğumunun 1000. yılı nedeniyle Doğlat Yaylası'nda düzenlenen şölende Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Halaçoğlu ile Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Akalın Türkçe'nin önemine işaret ettiler Afyonkarahisar Ertuğrul Gazi Yörükler ve Türkmenler Derneği tarafından dün Doğlat yaylasında Kaşgarlı Mahmut'un doğumunun 1000. yılını anma töreni düzenlendi.

Kaşgarlı Mahmut'un doğumunun 1000.yılı anma törenleri çerçevesinde Doğlat yaylasında bir araya gelen Yörük ve Türkmenler gönüllerince eğlendiler. Doğlat yaylasındaki törene Afyonkarahisar Belediye Başkan Vekili Osman Kumrular, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Hallaçoğlu, Türk Dil Kurum Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mustafa Özbek, Emirdağ Yüksek Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yılmaz, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, iş adamları, EYAD üyeleri, Fakı Edeer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Kaşgarlı Mahmut'u anma Afyonkarahisar Ertuğrul Gazi Yörükler ve Türkmenler Dernek Başkanı Osman Taşpınar'ın konuşması ile devam etti. Türk dil tarihine ışık tutan Kaşgarlı Mahmut'un 1000. doğum günü dolayısıyla Doğlat yaylasında bir araya geldiklerini ifade eden Dernek Başkanı Taşpınar, Türk dilinin Türk edebiyatının tüm dünyada büyük bir yeri ve önemi olduğuna dikkat çekti.

Türkçe Kelimeler Ve Sözleri Daha Çok Kullanmalıyız 

Dernek Başkanı Taşpınar'ın konuşmasından sonra Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Hallaçoğlu, Kaşgarlı Mahmut'u ve Türk dilini ele aldı. Kaşgarlı Mahmut'un Türk tarihine ve diline çok büyük katkılarını olduğunu ifade eden Halaçoğlu, "Geçmişimize ışık tutan ve ilk dil bilgisi  asnsiklopedisini yazan Kaşgarlı Mahmut'u anma törende olmaktan mutluluk duydum" dedi. Hallaçoğlu, "Türk tarihine ve Türk diline ışık tutan ve bunları bir ansiklopedi de toplayarak günümüze gelen Kaşgarlı Mahmut'un 1000. doğum gününde yapılan bu Yörük ve Türkmenler Günü kültürümüzü ve birliğimizi simgelemektedir. Bu nedenle Türk dilinde büyük emeği olan Kaşgarlı Mahmut için hepimizin yapmamız gereken Türk dili kullanmaktır. Çünkü görüyoruz ki tarihimize ışık tutmuş bir büyüğümüzün uzun uğraşlar neticesinde hazırlamış olduğu ansiklopedi bunun en büyük örneğidir. Özellikle esnaflık yapan vatandaşlarımızın reklam tabelaları da görüyorum. Türkçe kelimelerinin yerini değişik dillerde kelimeler ve cümleler almıştır. Bizler bunu yapmamamız gerekmektedir. Nedeni ise asıl dilimiz olan Türkçe'mizi kendimizi yok ediyoruz da o yüzden. Türkçe konuşmaktan, Türkçe yazılımlar yapmaktan kaçınmamamız gerekmektedir. Bu nedenle Türkçe konuşalım kardeşlik içerisinde yaşayalım. Türkçe kelimelerini yabancı sözcüklerle yok etmeyelim." dedi.

 Tek Dilimiz Türkçe'dir

 Son olarak konuşma yapan Türk Dil Kurum Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Prof. Dr. Yusuf Hallaçoğlu gibi Türk dilinin ve Türkçe konuşmanın önemine değindi. Kaşgarlı Mahmut'un Türkçe'nin önemli bir dil olduğunu tüm dünyaya anlatmak için uzun uğraşlar verdiğini söyleyen Türk Dil Kurum Başkanı Prof. Dr. Akalın, "Türk tarihine ışık tutmuş bir büyüğümüzün emeklerini boşa çıkarmamalıyız" diyerek konuştu. Akalın, "Kaşgarlı Mahmut'un 1000. doğum yılında UNİCEF ve Kültür Bakanlığımız anma karalı aldı. Bu nedenle bu yıl Kaşgarlı Mahmut'u anma yılı olarak ilan edildi. Bu nedenle de burada Türk duayeni Kaşgarlı Mahmut'u anmak için bir araya geldi. Yörük ve Türkmen kardeşliğini bir kez daha pekiştirerek, birlik ve beraberliğimizin tek dil olduğunu gösterme fırsatına sahip olduk. Hallaçoğlu konuşmasında söylediği gibi Türk dilini kullanmamızı ve Türkçe kelimelere daha çok yer ermemiz gerektiğini ifade etmişti. Bende aynen katılıyorum. Türkçe tüm dünyada kabul edilen ve öğrenilmek istenen bir dil olmuştur. Bu nedenle ben Türk'üm diyen her kesimi Türkçe konuşması gerektiğine inanıyorum. Bu ülkede yaşayan Türkü, Yörüğü, Kürtü, Lazı, Çerkezi, Alevisi tek dil konuşmaktadır o da Kaşgarlı Mahmut'un tüm dünyaya kabul ettirdiği Türkçe'dir. Yörük ve Türkmenler derneğinin düzenlediği bu anlamlı törende Kaşgarlı Mahmut gibi büyük bir duayenin önemini anlamışızdır." dedi.  

 

Halk Oyunlarının Gösterisi Beğeni Topladı  

 

Yapılan konuşmaların ardından Eskişehir Kırka Belediyesi ve Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi halk oyunlarının gösterisi ile devam etti. Halk oyunları gösterilerinin ardından Kültür Bakanlığı sanatçılarından Güney Şimşek ve Sakine Fidan sahne aldılar. Türk Halk Müziği ve yerel parçalar seslendiren Kültür Bakanlığı sanatçıları şölene katılanlardan tarafından büyük ilgi topladı.Törene katılan vatandaşların yoğun isteği üzerine sanatçı Sakine Fidan Ormancı parçasını seslendirirken yanına gelen bir Ormancı ile karşılıklı Konya yöresi oyun havası oynadılar.

 

Kaşgarlı Mahmut'u anma şöleni gün boyu diğer etkinlikler ile devam etti.