Çiftçilerimize Süne Uyarısı

Gösterim: 2215

Çiftçinin en büyük sorunlarından süne mücadelesinde kaba survey çalışmalarına ilçemiz merkezi ve tüm köylerinde başlanmıştır. Survey çalışmaları il müdürlüğü ve ilçe müdürlüğümüz teknik personeli tarafından titizlikle yapılmaktadır. Çiftçilerimiz bu survey çalışmalarına yardımcı olmaları için sürekli olarak tarlalarımızı kontrol etmeleri ve süne zararlısına rastladıklarında İlçe tarım müdürlüğümüze bildirmeleri çalışmanın başarısını artıracaktır.

Süne

Hububatın en önemli zararlısıdır.  Toprak renginde, bazen tam siyah bazen kırmızımsı, bazen kirli beyaz, bazen de bu renklerin karışımı alacalı desenli renktedir. Baş üstten bakıldığında üçgen şeklinde vücut yassıca oval görünümlüdür

Zararı

İlkbahardaki ovalardaki hububat tarlalarına göç eden kışlamış erginler, henüz kardeşlenme döneminde olan hububat saplarını emerek sararmalarına ve kurumalarına neden olur. Bu zarar şekline "KURTBOĞAZI" denilmektedir. Bitkiler geliştikçe beslenmesini bitkilerin yukarı kısmında başaklar henüz yaprak kılıfı içindeyken beslenen kışlamış erginler başakların beyazımsı bir renk almalarına, kurumalarına ve dolayısıyla bunların tane bağlamasına neden olurlar.

    Kışlamış erginlerin bu şekildeki zararına "AKBAŞAK" adı verilir.

Konukçuları :  Buğday, Arpa, Çavdar, Tritikale, Yulaf olap, arpa, çavdar ve tritikale'nin daha erken olgunlaşması ve buğdaya göre daha az lezzetli olması nedeniyle daha düşük oranda zarar oluşturmaktadır.

Comments are now closed for this entry