Anız Yangınları Tehlike Saçıyor

Gösterim: 3557

Çevre il ve ilçelere göre Emirdağ’ın en fazla köyü ve toprağı bulunmaktadır. 2009 yılında mahsulün bereketli geçmesi, yağmurların bol yağmasından dolayı, artık köylülerimiz hayvanları için sap ve saman ihtiyacı duymamaktadır. Bu nedenle tarlada kalan samanları yok etmek maksadıyla yaktıkları anızlar amacını aşıyor. Hem tarlanın verimi düşüren Anız yangınları, hem de çevreye tehlike saçıyor. Emirdağ Belediyesi itfaiye amirliğinden edindiğimiz bilgiye göre gün geçmiyor ki Anız yangınları ihbarı kesilsin. Birileri bir taraftan tarlam temizlensin diye anızı yakarken, diğer taraftan büyüyen yangını kontrol altına alamayınca itfaiye aranıyor.

Son olarak ilçemiz Başkonak köyünde çıkan yakın çevreye dehşet saçtı. İtfaiyenin uzun uğraşlar sonucu kontrol altına aldığı yangında 35-40 dönüm arazi zarar gördü ve 150 e yakın ardıç zarar gördü.

Edinilen bilgiye göre Köyün dere ve aptal güneyi dediğimiz alanda henüz belirlenemeyen kişiler tarafından yangın çıktı. Yangın rüzgarın etkisi ile alevler kısa zamanda çevreye yayılmaya başladı. Emirdağ Belediyesi İtfaiye ekipleri yangını söndürdü.İlçe Jandarma ekipleri olayla ilgili araştırmalarını sürdürmektedir.Yangında 80 civarında ardıç tamamen yanarken 70 civarında ardıç'ta zarar gördü.

Comments are now closed for this entry