3trilyon 2milyar Dağıtılacak
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mevlüt Topkaya; et piyasasını değerlendirdi ve Emirdağlılara iki müjdeli haber verdi. Topkaya yaptığı açıklamada; “2009 yılı hayvan destekleme primlerinin geldiğini ve 1 hafta içinde desteklemeden yararlanacak kişilere toplam 3trilyon 2yüz milyar dağıtılacağını belirtti. Emirdağ’da hayvan sayısında artışların başladığını belirten Başkan Topkaya 2010 yılı Hayvan Destekleme primlerinin geçen yıla göre 2 kat fazla olacağını belirtti.

Et Entegre Tesisi Ve Yem Fabrikası Kuracağız

2010 yılı içerisinde Sevgili Emirdağlı hemşerilerime, Birliğimiz öncülüğünde Et Entegre Tesisi ve Yem Fabrikası kurulacağının müjdesini veriyorum. İlçemiz için hayırlı olsun” dedi. Et fiyatlarının yüksekliğine de değinen Mevlüt Topkaya; Et fiyatlarını aracı kurumlar pahalandırıyor. Et piyasasından vatandaşlarımızdan talep gelirse en iyi eti 20TL’den vatandaşımızın hizmetine sunabiliriz, yeter ki talep olsun.

Resmi Gazete de yayınlanan Hayvancılık destekleme miktarları ise şöyle; Damızlık düve belgeli hayvan başına 550 YTL, damızlık düve sertifikalı hayvan başına 275 YTL destek verilecek. Yerli hayvan gen kaynaklarının korunması amacıyla büyük baş hayvan için 350 YTL, küçükbaş hayvan için de 60 YTL ödeme yapılacak. Yerli hayvan gen kaynaklarının geliştirilmesi için küçükbaş taban sürü de 30 YTL/baş, küçükbaş elit sürü de 35 YTL/baş destek uygulanacak. Karara göre, aşılamada uygulanacak destek miktarı hayvan başına 0,25 YTL ile 0,50 YTL arasında değişirken, hayvan kimlik sisteminde verilecek destek de 0-6 aylık sığır cinsi hayvanda 2 YTL olarak belirlenmişti.