Avrupa Bize, Biz Avrupaya Hasretiz

Gösterim: 1907
emirdag.com.tr Sonya ve Jack

İlçemiz Halkının 1965 çıktığı Avrupa sevdası yıl 2007 de bile hızla devam ediyor. Emeklilerin çoğalmasıyla Avrupa’dan ziyade ülkemizi ve ilçemizi tercih etmeleri, fiyatların düşüklüğü ve temiz havası. Bu tabi bizim insanımızla birlikte Avrupalıları da etkilemiş. Buna örnek olarak ilçemizin nadide Köylerinden Karacalar köyünde yaşayan Sonya ve Jack çiftidir.

Sitemiz emirdag.com.tr nin irtibat bürosunu ziyaret eden Sonya ve Jack’ın karacalara gelişlerini kendi ağızlarından dinleyelim “Bizim büyük kızımızı Karacalarlı bir genç ile evlendirdik. Emirdağ adını her yerde duyar olmuştuk. Damadımız İlçesinin hatta köyünün güzelliğinden her muhabbetimizde anlatırdı. İnsanlar arası bu kadar yakınlaşmayı ilk defa damadımızın ailesinde gördük ve merak edip biz yaz tatilinde Karacalara gelmeye karar verdik. Böyle manzarayı temiz havayı biz ancak eski Amerikan filmlerin de görüyorduk. Ne muhteşem hava ve ne muhteşem insanlar. Bizi yıllarca Bruksel’in kötü havası ve soğuk insanları yıpratmış. Bu nedenle bizi mıknatıs gibi çeken Karacalar köyüne yerleşme kararı aldık. 2004 yılında muhtarlığın yardımıyla emekli paramız ile karacalar köyüne bir ev yaptırdık. Bir de araç alarak ilçeye geliş gidişlerdeki sıkıntımızı da aştık.” Diyen çift 3 yıldır Karacalar da ikamet ediyor. 4 dil bilen çift Türkçeyi öğrenmek için sürekli yanlarında sözlük taşıyarak eksik kelime hazinelerini artırıyorlar.

Türk insanı bize böyle öğretilmemişti. Diyen çift bizim neden buraya yerleştiğimizi duyan bruksel’deki arkadaşlarımız telefon edip neden gittiniz, bura da her türlü imkan var Türklerle yaşamak zor diyorlar. Ama gelip halimizi görseler eminiz bir çoğu buraları tercih edecekler. Nefes darlığı çektiğini Belirten jack “Brukselde özellikle kış aylarında sanki birileri beni boğuyor gibiydi. Nefes almakda sıkıntı çekiyordum. Artık yaşlandım bu bunun eseri deyip geçiştiriyordum kendimi. Ama aslında yaşdan değil havadanmış. Karacalara gelince anladım yaşama zevkini. Artık buradan gitmeyiz” dedi. Bizde kendilerine uzun ömürler ve huzurlu bir yaşam diliyoruz.

Comments are now closed for this entry