SÜHEYLA - MUSA BAŞER KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Gösterim: 2541
Baglica İköğretim Kütühnae Açılışı

Emirdağ ilçesinde “Türkiye Okuyor” kampanyası kapsamında yürütülen “Emirdağ Okuyor” kampanyasına önemli bir destek de Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.K. Hüsnü Can Başer tarafından geldi. Merhum annesi Süheyla ve merhum babası Musa Başer adına Emirdağ Bağlıca İlköğretim okuluna bir kütüphane yaptırdı.

Yapılan kütüphane küçük bir törenle açıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan okul Müdürü Yusuf Karakoç yapmış olduğu konuşmada;” “Okulumuz İlkokul Kısmı1945–46 ortaokul ise 1970 Yılında Eğitim ve Öğretime açılmıştır. Köyümüz çevre köylerin merkezi konumundaBaglica İlköğretim Okulu Kütüphanesi Açılışı olduğundan,1998–1999 öğretim yılında taşıma merkezi olarak Eğitim ve Öğretime devam edildi. Aynı yıl Sekiz yıllık Eğitim programına alınan Köyümüz Ortaokulu ve İlkokulu birleştirilerek 1998–1999 Öğretim yılının ikinci döneminde ‘BAĞLICA İLKÖĞRETİM OKULU’ oldu. Çevremizdeki 11 Köy öğrencileri ile Eğitim-Öğretime devam etmektedir.

            Okulumuz 2005–2006 öğretim yılı başında ciddi bir tamirat ve bakımdan geçmiş, kalorifer sistemi kurulmuştur. Okulumuz personelleri 1 yönetici 4 öğretmen 3 ücretli öğretmen ile eğitim ve öğretime devam etmektedir. Öğrenci sayımız birinci kademede 35 kız 26 erkek olarak toplam 61 öğrenci ikinci kademede 21 kız 11 erkek öğrenci olarak toplam 32 öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Okulumuzun şu anki öğrenci mevcudu 93 öğrencidir.

 

         Yaşadığımız yüzyıl bilgi, ilerleme dönemidir. Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir.

 

           Merhum Süheyla ve Musa BAŞER adına kurulan kütüphanenin açılışında maddi ve manevi katkılarından dolayı tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Can Başer yapmış olduğu konuşmada;”Babam Musa Başer Emirdağ’ın Kolanşam köyü (Başkonak) Arzılı mahallesinde doğmuş ve genç Cumhuriyetimizin sağladığı imkanlarla yatılı olarak İlkokulu Emirdağ'da, Liseyi Afyon, Üniversiteyi Ankara'da tamamlayıp yurdumuzun değişik yörelerinde Hakim, Savcı, Noter olarak hizmet vermiş bir hukuk adamıydı. Kendisini 3 yıl önce 86 yaşında kaybettik. Annem Süheyla Başer ise, Çankırı doğumlu bir moda öğretmeni idi. Hayatını beni ve iki kardeşimi yetiştirmeye adayan annemi de geçen yıl kaybettik. Babam da hayatta olsa bu kütüphanenin Emirdağ'ın bir köyüne yapılmasını isterdi. Dilerim bu kütüphaneden yararlanarak yetişen gençlerimiz ülkemizin ve milletimizin geleceğinin umudu ve teminatı olurlar. Kütüphanenin açılmasına destek veren eşime, kardeşlerime, Nejat İşcan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.''dedi.

Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney yapmış olduğu konuşmada; "Emirdağ ilçemizde "Türkiye Okuyor" kampanyasının Emirdağ ayağını büyük bir çoşku ve özveri ile Üç aydır hızlı bir şekilde yürütüyoruz.Yürütmüş olduğumuz bu Sosyla ve kültürel etkinliğimize destek veren herkese teşekkür ederiz"dedi.

KÜTÜPHANEM isimli şiiri okumak üzere 2-A sınıfı öğrencileri Kader ASLAN ve Ümit Osman TETİK, KÜTÜPHANE isimli şiiri okumak üzere 8-A sınıfı öğrencimiz Fatma ÇETİN,

 

Eskişehir ‘den gelen değerli şairimiz Sabri DİL ve Hüseyin ŞAHAN ‘şiirleri ile törene renk kattılar.

Plaket ve hediyelerin takdiminden sonra kütüphanenin açılışı yapıldı.

Comments are now closed for this entry