Esnafa Kosgeb Desteği

Gösterim: 2662

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Nisan ayından beri üzerinde durduğu sıfır faizli kredi de Bakanlar Kurulu’nun imzaları tamamlandı. Küçük ve orta ölçekli esnaf ve sanatkâr, yeni KOSGEB kredilerini bekliyor. Yeni KOSGEB Mevzuatı başta sıfır faizli kredi olmak üzere küçük esnafa birçok fırsat sunuyor. Yeni mevzuata göre daha önce sadece imalatçı esnafa verilen KOSGEB kredi ve destekleri, imalatçı olmayan küçük ve orta ölçekli esnaf ve girişimcileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Şu anda Esnaf odaları ve Ticaret odaları nezdinde başvurular başladı. KOSGEB kredilerinde işletmelere 25.000,00.-TL ay ödemesiz bir yıl vadeli kredi verilirken tahakkuk eden faizlerin %75’i devlet tarafından ödeniyor. KOSGEB kredilerinde bayanlara yine pozitif ayrımcılık yapılarak kredi miktarı 30.000,00.-TL olarak belirlendi. Kredi çekebilmek için imalatçı olma şartının kaldırılması dolayısıyla yoğun bir ilgi gösterildiği görülmekte. Ümit ediyorum bankalarda kredi kıskacında olan ve çekleri geri dönen esnaf; sizlerin çekiniz dönmüş, kredi borçlarınız var vs. gibi bahanelerle bu krediden mahrum bırakılmaz.

 

Uluslar arası finans kuruluşları Hükümetten gelen 'Türkiye'ye hak ettiği kredi notu verilmiyor' eleştirileri sonrasında ilk adım Fitch'ten geliyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin döviz ve lira cinsi uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldı. Fitch, Türkiye'yi pozitif izlemeye aldı. Fitch Türkiye'nin kredi notunu pozitif izlemeye aldı, yılsonuna kadar notta artış olabilir. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch kararına gerekçe olarak Türkiye'nin dünya çapında finansal kriz karşısında görece dayanıklılığını gösterdi.

Para piyasalarında son durum

Borsa yatay bir seyir izlemekte olup bugün 1. Seans sonu itibariyle 51.064 seviyelerinden kapandı. Döviz piyasası doların dip seviyelerinden sonra yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte 1.49 seviyelerine çıktığı, Euro’nun 2.21 seviyelerinde seyrettiği, paritenin de yeniden 1.50 seviyesinin altına düştüğü görülmekte. Önümüzdeki hafta ise Borsanın 52.000 ile 50.000 seviyesi arasında bir seyir izleyeceğini, Dolar’ın 1.48-1.51 seviyelerinde seyredeceğini düşünüyorum.

Tüm okurlarımın geçmiş Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, bereketli ve bol kazançlı günler dilerim.

Add comment