Brüksel Bölge Hükümeti Tarihi Anıtlar, Temizlik ve Spordan sorumlu Bakan Emir Kır´ın inisyatifiyle ´Evere´ Belediyesinin spor tesislerinde ´Irkçılığa karşı kırmıza kart´ adı altında düzenlenen ve altı ile dokuz yaş arası minikleri kapsayan futbol turnuvası çok başarılı geçti.

Başta Evere Belediyesi olmak üzere bazı önemli futbol kuruluşların da katkı sağladıkları turnuvada yaklaşık sekiz yüz minik futbolcu katılım gösterdi. Ayrıca organizasyona destekçi olarak katılan ´Anderlecht´ futbol kulübünün siyahi asıllı eski golcüsü Mbo M´Penza ise günün sürprizi oldu.

Etkinliğin açılışında Bakan Emir Kır, Evere Belediye Başkanı Rudi Vervoort ve eski futbolcu Mbo M´Penza futbolla ilgili birer konuşma yaptılar. Konuşması esnasında sayın Emir Kır ´Sporda ama özellikle futbolda ırkçılığa karşı bir eylem paketi hazıladık´ derken kısaca bu projeden bahsetti ve salonda bulunan küçük yaştaki futbolculara, futbolcuların velilerine ve futbol kulüpleri yöneticilerine bazı tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmedi.

Daha sonra, eski yıldız Mbo M´Penza, geleceğin yıldız adaylarına imza dağıtarak, onlara büyük bir motivasyon kaynağı oldu.

Genel olarak turnuva boyunca, genç futbolculara nasıl ırkçılığıktan ve şiddetten kaçınmaları öğretilirken, bu branş dalının ahlaklı bir şekilde işleyebilmesi için ´fairplay´in önemli bir unsur olduğu mesajı verildi. Günün sonunda ise bir kupa töreni düzenlenirken, turnuvayı üçüncü bitiren ´FC Anderlecht-Milan´ üçüncülük kupasını ve ikinci bitiren ´Union Saint-Gilloise´ ikincilik kupasını alan takım olurken, birinci gelen ´RFC Evere´ takımı birincilik kupasını Devlet Bakanı Emir Kır´ın elinden aldı. ´RFC Evere´ takımı oyuncuları kupayı havaya kaldırdıkları esnada göstermiş oldukları sevinç gösterisi görülmeye değerdi.