Yaklaşık bir haftadır AK Parti Emirdağ İlçe Başkanı Hüseyin Duran'la ilgili bazı ulusal ve yerel gazeteler ile internet sitelerinde yer alan haber ve video ile ilgili AK Parti Emirdağ İlçe Başkanı Hüseyin Duran ve görüntülerde yer alan Ceylan Tekir birer açıklama yaptılar.
Konuyla ilgili bir açıklama ve o görüntülerde yer alan Ceylan Tekir yaptığı görüntülü açıklamada şunları kaydetti:
"Hüseyin abi asla benle dalga geçmez"
"Hüseyin Abi'yle biz her zaman iyiyiz. Ben kendisinden birşey istemedim. Allah'tan korkarım hiç böyle birşey yok.  Devamlı gelip gidiyorum buraya dört senelik abim benim Muharrem Abi tanıştırdı bizi. Geliyorum çayımızı içiyoruz, kahvemizi içiyoruz, şakalaşıyoruz. Aramızda

dalga geçme gibi birşey asla yok. Yardım da istemedim ben, yardım istediysem eve gitmeden öleyim ben. Asla öyle birşey yok. Annem de duymuş bunu kim dediyse o p.ci göster bana ben süründürürüm mahkemede diyor. Annem de diyor Hüseyin Abiyle otur kalk, başka yere gitme, uğraşma p.clerle diyor canım arkadaşım. Hayır Hüseyin Abi bana hakaret etmedi, Allah var yukarda. Ben de senden asla 5 kuruş para almadım, aldıysam yemeden ölüyüm. Para falan da istemedim asla. Sen kendin sigara verdin, iki çay söyledin. Ben de sana veriyorum arasıra. Sen benim abimsin. Abim olarak gelip gidiyorsunuz, Muharrem Abiyle sen. Ben başka adamları sevmem abim. Sevdiğim üç kişi Muharrem Abi, Hamza Abi, sen abimsin başka birşey yok. Ben arada bir geliyorum. Kar, kış olduğu zaman gelemiyorum. Geliyoruz, dolaşıyoruz, şakalaşıyoruz. Ben Yücel'e de diyordum o bana hovarda diyordu hep bunlar şakalaşma, horata. Dört senelik sen benim abimsin. Dalga geçme gibi birşey yok. Ben buranın devamlı müşterisiyim. Hüseyin Abi benle dalga geçmiyor asla. Bunlar şaka, horata. Bazen geliyorum para bozduruyorum bazen. Birbirimize sigara veriyoruz bazen. Eş, dost olarak birbirimize sigara veririz, çay söyleriz, anlatırız, konuşuruz. Ben yardım istemeye gelmedim, abimi ziyaret ettim. Ben yardım istediysem, eve gitmeden lanet oluyum, yemeden ölüyüm senin paranı. Dört senedir ben senden birşey istemedim abim. Bunlar yalan, yalan. Gerçekten yalan. Bunu kim çıkarttı ben bilmiyorum. Bilsem şart olsun mahkemeye verecek annem. Benim çocuğum paraya muhtaç mı diye soracak vallahi böyle.
Hüseyin Abimi severim ben. Ben öyle şerefsizleri sevmem, p.c olanları da sevmem işim yok onlarla canım abim" dedi.
Bunun yanında yazılı bir açıklama yapan Hüseyin Duran ise şunları kaydetti :
"Geçen hafta sonunda başlayan benim hakkımda iftira, yalan ve 'çamur at izi kalsın' işbirliği yapıp güya beni önünde rakip hatta engel gören kişilik vasfını kaybetmişlere ithaf olunur. (Açıklamalarım sadece bu YALAN ve KARALAMA haberi Emirdağ'dan servis edenlere ve bunu araştırmadan köşelerinde, gazetelerinde ve internet sitelerinde yayınlayanlaradır)
Güya gazeteci geçinen ve Emirdağ'dan yalan servisciliği yapanlar sizin Allah'ınız varmı?
Güya gazeteci geçinen ve Emirdağ'dan yalan servisciliği yapanlar siz ahirete inanırmısınız?
Güya gazeteci geçinen ve Emirdağ'dan yalan servisciliği yapanlar siz kul hakkı bilirmisiniz?
Güya gazeteci geçinen ve Emirdağ'dan yalan servisciliği yapanlar ahirette benim ve tüm AK Partililerin iki elleri yakanızda olacaktır, size hakkımı helal etmiyorum.
Özürlü kardeşimiz Ceylan Tekir haftanın 3-4 günü yanımda, Emirdağ'a geldimi bana uğramadan gitmez, biz onu severiz oda bizi sever. Sevmese zaten yanımıza gelmez. Köşelerinizde utanmadan haber yaparken gelip de Emirdağ'a bu olayın doğruluğunu sordunuz mu? Hayır soramazsınız yalanınız ayağınıza dolanacak. Emirdağ-Afyon arası 70 km. çok mu uzak yol? Yol paranız mı yok, yoksa çamurunuzu suratınızda göreceğinizden mi korkunuz var? Evet korkunuz var Hüseyin Duran da burada Ceylan da, halk da burada istemediğiniz gerçekle yüzleşeceksiniz, GELEMEZSİNİZ.
Ben şahsım adına siyaseti hiçbir zaman makam-mevki için yapmadım. Sadece Allah rızası ve davam için yaptım. Hüseyin Duran başkan olayım diye siyaset yapmadı,yapmazda. Hüseyin Duran'ı yalan ve çamurlarınızla belki Başkanlığından aldırabilirsiniz ama Hüseyin Duran'ın davasına ve davasına olan bağlılığına engel olamazsınız. Sizin bu attığınız iftira ve çamurlara Genel Merkez ve teşkilatım inanmaz, hatta "Başkan sana yapılan komployu biliyoruz ama istifa etsen hayırlı olur hatta sana daha iyi görevler verebiliriz"  diyerek destek verebilir ama İSTEMEZ. Hüseyin Duran hayatı boyunca makam, mevki hırsında olmadı, olmazda. Bize sadece Allah rızası yeter. Kim olursa olsun kimseden  bir şey istemem?
Ama  bakıyorum artık atılan çamur sadece şahsıma değil, Türk Milletinin kaderini değiştiren, devletiyle halkını barıştıran davama, partime başladıysa elbette bende bunlara fırsat vermem.
Yazımı yaklaşık 25 yıl önce bir ozanımızın söylediği sözle bitiriyorum; bu haberi (yalan haberi) kimler yayınladıysa ayırmadan cümlesini, topunu fakat senin ....... .
Allah kimseyi müfterilerle karşılaştırmasın" dedi.