halil Ürün İş kurİŞ-KUR İŞÇİ VE İŞVEREN ARASINDAKİ KÖPRÜ
Eklenme Tarihi : 29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:39
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, İŞKUR İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç'ı makamında ziyaret etti. Ürün, ziyarette yaptığı konuşmada, İŞKUR’un gerek meslek edindirme gerekse iş ve işverenin b

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, İŞKUR İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç’ı makamında ziyaret etti. Ürün, ziyarette yaptığı konuşmada, İŞKUR’un gerek meslek edindirme gerekse iş ve işverenin bir araya getirilmesinde önemli bir işlev gördüğünü belirtti.


AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, İŞKUR İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç’ı makamında ziyaret etti. Türkiye’de işsizliğin ana kaynağının mesleksizlik olduğunu bildiren Ürün, şunları kaydetti: “Artık ne iş olsa yaparım dönemi bitmektedir ki bu da İŞKUR’un meslek edindirme eğitimleriyle sağlanmaktadır. İşsizlik Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi. İşsizlikle ilgili yapılması gereken çalışmalar üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir alandır. Afyonkarahisar’da İŞKUR’un öncülüğünde birçok mesleki eğitim kursları düzenlendiğini biliyorum. İŞKUR iş arayan işsizlerimize, işçi arayan işverenlerimize hizmet sunan bir kurumumuzdur. Afyonkarahisar’da bu anlamda iş arayan ve işçi arayan kişi ve kurumlarımızı bir arada tutarak onlara hizmet veren İŞKUR da önemli bir çalışma ortaya koyuyor. Meslek edindirme kursları çok önemli. Artık ne iş olsa yaparım anlayışı ortadan kalkmaktadır. Bir kişinin yaptığı veya yapacağı işle ilgili mutlaka eğitim alarak bunu sertifikalandırması gerekmektedir. Bu yakın gelecekte daha da vazgeçilmez bir hal alacaktır.”

“BİRÇOK YENİLİK YAPTIK”
İŞKUR İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kurum olarak iş arayanların ilanlara daha rahat ulaşabilmeleri adına pek çok yenilikler gerçekleştirdiklerini belirtti. İşsizlik oranının en az olduğu illerden biri olan Afyonkarahisar’da iş arayan vatandaşların açık iş ilanlarını görmesi ve iş başvurusu ya da meslek edindirme kurslarına başvurmalarını sağlamak amacıyla 4 ayrı noktada “işçi arama mobil sistemi” kurduklarını bildiren Ünlüyalvaç, gezici araçlar vasıtasıyla da ilçelere iş ve meslek danışmanlarıyla hizmet götürdüklerini kaydetti.

6 BİNİ AŞKIN KİŞİ İŞ-KUR’A MÜRACAAT ETTİ
2012 yılında bin 808′i kadın ve 4 bin 315′i erkek olmak üzere toplam 6 bin 123 kişinin kuruma iş için başvurduğunu belirten Ünlüyalvaç, şunları kaydetti: “2012 yılında 603’ü kamu ve 8 bin 737’si özel sektör olmak üzere toplam 9 bin 340 kişi işverenle görüştürülmüş olup bunların 2 bin 384′ü işe yerleştirilmiştir. 2012 yılında kurumumuzdaki kayıtlı işgücü sayısı 19 bin 667′si erkek ve 7 bin 739′u kadın olmak üzere 27 bin 706 olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılında ise şu ana kadar 4 bin 166 olarak gerçekleşmiştir ki bu bir yıl öncesine göre yüzde 74′lük bir artış olduğunu göstermektedir. Özellikle iş ve meslek danışmanlarının göreve başlamasıyla birlikte işe yerleştirmede 2013 yılının ortasında olmamıza rağmen ciddi oranda bir artış yaşanmıştır.”