CHP Belediye Başkan Adayı seçimlere 15 günden kısa bir süre kala gazetemize bazı açıklamalarda bulundu.
Pala, Belediye'nin borçlarından CHP'nin projelerine kadar birçok konuda açıklama yaptı.
İşte Mehmet Pala'nın yaptığı açıklamalar :
"Allah nasip eder de Belediye Başkanlığı koltuğuna oturursak Belediye olarak basit yapılarda kesinlikle plan-proje istenmeyeceğiz. Bir yapı komşusuna ve yola zarar vermiyorsa Belediye olarak biz bu yapıya anında izin vereceğiz.
YEREL İMKANLARLA TOPLU KONUT YAPACAĞIZ
Emirdağ halkından talep gelmesi halinde Emirdağ Belediyesi imkanlarıyla toplu konut yapacağız. Bilindiği gibi daha önce Emirdag da TOKİ tarafından konutlar yapıldı. Ancak, bu konutlar yapılırken

Emirdağ'ın yerel esnafından bir tek çivi dahi alınmadı.Bizim projemiz; yerel imkanlarla, yerel esnaftan alınacak olan malzemelerle toplu konut yaptırmak. Tabi bu projeye Belediye öncülük edecek ve proje çiziminden, en ufak tuğlasına kadar hepsini Emirdağ'ın yerel imkanlarıyla yapacağız. Yani projesini Emirdağ'da faaliyet gösteren müteahhitler çizecek, tuğlasından çivisine kadar hepsini Emirdağ'da bulunan esnaflarımızdan temin edeceğiz.
Bir diğer projemiz Emirdağ'da ruhsat harçlarını düşüreceğiz. Böylece Emirdağ dışından ev alan hemşehrilerimizi yeniden Emirdağ'a çekmek istiyoruz. Bununla ayrıca Emirdağ'da inşaat sektörünün yeniden canlanmasını da hedefliyoruz.
Emirdağ için bir diğer projemiz su parasını düşürmek. Emirdağ'da yaşayan insanlar bizim yöneteceğimiz bir belediyede maliyetine yakın bir seviyede su parası ödeyecekler. Yani mevcut su ücreti tarifesinde indirime gidilecek ve halkımızın daha ucuza su tüketmesi sağlanacak.
KADINLARA ÖZGÜ PAZARYERİ PROJESİ
Projelerimizden biri de Emirdağ'da yaşayan kadınlarımıza yönelik. Bildiğiniz gibi Emirdağ'ın kendine özgü katmeri, mercimekli bükmesi, lokuru, yufkası vs. var. Kadınlarımızın el emeği göz nuru olan bu ürünleri Belediye eliyle destekleyeceğiz. Bunu nasıl yapacağız? Öncelikle bu tür ürünlerin satışı için kadınlara ait bir pazar yeri ayarlayacağız ve kadınlarımızdan bu yerin kullanımı için ücret talep etmeyeceğiz. Kadınlarımız elleriyle yaptıkları bu ürünleri pazarda satıp hem evlerinin geçimlerine katkı sağlayacaklar hem de ekonominin canlanmasına katkıda bulunacaklar.
EMİRDAĞ'DA SOSYAL BELEDİYECİLİK YERLEŞECEK
Emirdağ Belediyesine kesinlikle sosyal belediyeciliği yerleştireceğiz. Yani Belediye bir vatandaşımızın doğumundan ölümüne kadar yanında olacak. Bu nasıl olacak? Örneğin bir vatandaşımız doğum yapacak ve hastaneye gitmek için imkanı yok. Biz bu tür vakalar için bir telefon hattı kuracağız. Bu vatandaşımız bu numaradan bize ulaştığı zaman biz bu hemşehrimizi alıp Belediye imkanları ile hastaneye götüreceğiz, doğumunu sağlıklı şekilde yaptıktan sonra yeni doğan bebeğe ait ihtiyaçlarını karşılayacağız. Vefat durumlarında da aynı şekilde Belediye vatandaşlarımızın yanında olacak. Ambulansından, cenaze nakil aracına kadar tümünü Belediye imkanlarıyla sağlayacağız. Bunun bir de Avrupa ayağı var. Bu konuda Avrupa'daki derneklerle hareket edeceğiz. Avrupa'da bir yakınını kaybeden bir hemşehrimizin havaalanından cenaze nakil aracıyla cenazesini alacağız ve Emirdağ'da toprağa verilinceye kadar her türlü desteği Belediye olarak sağlayacağız. Bir de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için projemiz var. Bu vatandaşlarımız tespit edilecek ve onlara birer kart verilecek. Bu karta sahip vatandaşlarımıza maddi destek sağlayacağız. Her ay bu vatandaşlarımız için Belediye'den kaynak ayıracağız ve bu vatandaşlarımızın kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürmesini sağlayacağız. Bu aşamada alan el, veren eli görmeyecek ve bu vatandaşlarımız gizli tutulacak.
BELEDİYE'NİN HESAPLARI ŞEFFAF OLACAK
Projelerimizden biri de şeffaf Belediyecilik. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum Emirdağ Belediyesinin hesabı ve benim malvarlığım Belediye'nin internet sitesinde her ay güncellenecek. Belediye'nin hesapları açık ve şeffaf olacak nereye ne harcanmış bunu Emirdağ'da yaşayan herkes bilecek biz bunu Emirdağ Belediyesi'nin internet sitesinden duyuracağız.
ÜCRETLİ OTOPARK SADECE MERKEZDE OLACAK
Ücretli otopark konusuna gelince; Emirdağ'ın yazınki hali belli. Trafikte tıkanmayı önlemek için merkezde bazı noktalar ücretli yapılabilir ama Rıhtım Boyu olsun, eski hastane civarı olsun buralar kesinlikle ücretli olmayacak. Bizim buradaki amacımız merkezdeki trafiği düzenlemek bunun için de gerekirse belli başlı cadde sokakları ücretli yapabiliriz ama kesinlikle ara cadde ve sokaklarda ücret olmayacak.
KİMSENİN AŞIYLA-EKMEĞİYLE OYNANMAYACAK
Bizim dönemimizde Belediye personelinin aşıyla-ekmeğiyle oynan mayacak. Biz kesinlikle personelin aşıyla-ekmeğiyle oynamayacağız. Bize oy versin veya vermesin önemli değil. Ama personeller arasında işbölümü yapılacak ve kim nerede daha verimliyse o personel o bölümde değerlendirilecek. Yani bugün bir veterineri itfaiyede değerlendirmek yanlış olur, bir mühendisi mali işlerde değerlendirmek yanlış olur. Herkes bölümüyle ilgili kısımlarda kadrolandırılacak.
YAYLA VE TARİH TURİZMİ ÖNEMLİ
Emirdağ'da yayla ve tarih turizmi oldukça önemli. Emirdağ'ın yaylaları var, Emirdağ'ın bir Amorium antik kenti var. Belirli dönemlerde yayla ve tarih turizmiyle ilgili etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Burada yayla turizmi ve tarih turizmi geliştirilecek. Yaylalarımızda şenlikler düzenlenebilir. Festival konusuna gelince; Emirdağ dendiği zaman akla Emirdağ kültürü gelir. Gurbetçi festivali  yapılacak ama daha çok kendi kültürümüz ölçü alınarak yapılacak ve bu festival için Belediye yüklü harcamalar yapmayacak.
EMİRDAĞSPOR
Emirdağspor yaşatılacak ama Emirdağ'ın kendi gençlerini spora yönlendirmek için yaşatılacak. Emirdağspor için yüklü harcamalar yapılmayacak. Emirdağspor'un amatör bir kulüp olarak faaliyetlerini sürdürmesine ve gençlerimizin spora yönlendirilmesine destek olacağız.
ORGANİZE SANAYİ
Organize Sanayi konusunda yatırımcıya kesinlikle zorluk çıkarılmayacak ve yatırımcıların Emirdağ'a çekilmesi için gerekli firmalarla iletişim kurulacak. Emirdağ'da işsizliğin sona ermesi için Organize Sanayi'nin ne kadar büyük bir nimet olduğunu biliyoruz. Organize Sanayi'deki her fabrika bizim için istihdam demektir, iş-aş demektir.
BELEDİYE'NİN BORÇLARI
Öncelikle Belediye'nin borcunun ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Önce borcu çıkarıp sonra borçla ilgili bir planlama yapacağız. Bu aşamada Emirdağ'daki tüm partileri Belediye'ye çağırıp borcun miktarını hep beraber göreceğiz.
ASFALT ŞANTİYESİNİ FAALİYETE GEÇİRECEĞİZ
Emirdağ Belediyesi'nin asfalt şantiyesini faaliyete geçireceğiz. İmkanlarımıza göre bordür ve büz üretimi için de bir tesis kurmayı planlıyoruz. Bu aşamada mahalle muhtarlarıyla koordineli çalışıp, öncelikle mahalle araları olsun caddeler olsun hepsini gereken önceliğe ve eşit şekilde yapacağız. Bir taraf tamamlanmadan bir tarafı yapmaya başlamayacağız. Cadde ve sokaklarda düzenlemeler tek tek yapılacak. Emirdağ'ın sadece Cumhuriyet Meydanından ibaret olmadığını biliyoruz.
BELEDİYE SERVİS ARAÇLARI
Belediyenin servis araçlarının bazı mahallelere girmediğini biliyoruz. Bizim dönemimizde Belediye'nin servis araçları her yere girip çıkacak. Araç yetmeyecek gibi olursa duruma göre gereken takviye yapılacak.
MECLİS ÜYELERİ ARASINDA GÖREV DAĞILIMI
Belediye Meclis Üyeleri arasında görev dağılımı yapılarak Belediye Meclis Üyelerinin daha aktif çalışmasını sağlayacağız.
ESNAF VE VATANDAŞIN İÇİNDE OLACAĞIZ
Biz Belediye olarak seçildiğimizde esnaf ve vatandaşın devamlı içerisinde olacağız. Emirdağ halkı olmasa, Emirdağ Belediyesi olur mu, Emirdağ Belediye Başkanı olur mu, olmaz. Halkın, Belediye'nin patronu olduğunu kesinlikle özümsememiz lazım. Bunu bu şekilde herkesin kabul etmesi lazım.
MAKAM ARACINI HİÇBİR ÖZEL İŞİMDE KULLANMAYACAĞIM
Belediye işleri hariç Belediye'nin bana verdiği makam aracını hiçbir özel işimde kullanmayacağım. Şehir içi ve kısa mesafelerde de kesinlikle makam şoförü istemiyorum. Halkın içerisinde tek başıma veya Belediye Meclis Üyelerimle beraber gezeceğim. Yanımda şoför, çantacı vs. olmayacak.
EMİRDAĞ'I HEP BERABER YÖNETECEĞİZ
Emirdağ'ı tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, odalar-birlikler hepsiyle birlikte yönetmeye talibiz. Belediye olarak her fikre her görüşe açık olacağız. Emirdağ'ın menfaatine olan her konuda iktidar ve muhalefet partisi üyelerinden de gerektiğinde yardım talep edeceğiz.
Kısacası; Emirdağ'ı varlık içinde, birlik içinde, özgür bizimde yöneteceğiz. Vatandaşın yıkığını yapan, söküğünü diken bir belediye olacağız. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizi sevgi ve saygılarımla kucaklıyor 30 Mart yerel seçimleri için desteğinizi bekliyorum" dedi.