Beyaz Yürüyüş Emirdağdan Geçti

Gösterim: 2477
emirdağ.com.tr Süleyman Soylu Dpİlçemizi ziyaret eden Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Soylu, ‘Beyaz Yürüyüş’ adıyla başlattıkları, Türkiye’yi il il dolaşmayı hedefleyen demokrasi hareketi hakkında bilgi verdi ve son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Partilerin toplumsal dengeyi gözetmek zorunda olduklarını vurgulayan Soylu, “Demokrasinin dışında siyaset olmamalıdır. Türkiye’de bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Bunun için demokrasi alanının genişletilmesi, bireysel hak ve özgürlüklerin arttırılması gerekir. Demokrasi kemirilse dahi halkın iradesine sahip çıkılmalıdır. Türkiye, olmazsa olmaz değişimlerinden korkmamalıdır” diye konuştu.

Herkesin Vatan Borcu

Her geçen gün büyüme trendinde olan Türkiye’ye, dünyanın bakışının değiştiğini ifade eden Soylu, şöyle devam etti: “Rahmetli Turgut Özal düşünce ufkumuzu geliştirdi. Bu gelişimin devamı getirilerek devlet ve millet olarak kafa yapımızın değişmesi sağlanmalı. Kamuda herkes görevini vatan borcu anlayışı içinde yerine getirmeli. Statüko; işçisine, çiftçisine, doktoruna, avukatına, köylüsüne yani milletine güvenmiyor. Artık halka sahip çıkılarak, Türkiye demokratikleştirilmeli. Avrupa Birliği ile süreç hızlandırılmalı. Siyasi Partiler Kanunu ve Anayasa değişikliği bir an önce yapılmalıdır. Bütün özgürlük vanalarını açacak bir değişimin zamanı geldi.” AK Parti hakkında açılan kapatma davasına da değinen DP lideri, şunları söyledi: “Siyasi partilerin ideal mücadele biçimi, hizmette rekabettir. Şimdiye kadar onlarca parti kapatıldı. Ne oldu?... Tekrar açıldı. Kapatma davası sadece demokrasiyi sekteye uğratmıştır.

Temel Çözüm Seçimdir

Ekonomimiz de bu süreçteki siyasi belirsizlik sebebiyle zarar görmektedir. Demokrasi ve sivil siyaset, bu gergin ortamdan bir an önce kurtarılmalıdır. Demokrasi sadece halkın iradesine dayanır. Temel çözüm seçimdir. Hukukun siyaset ile çatışıp, milli irade ile karşı karşıya getirilmesini; millet son derece tedirgin ve endişe ile izliyor. Bu krizin sükûnet ve sistemin işletilerek aşılması lazım. AK Parti’nin kapatılması demokrasimizi çok zedeler.”

Comments are now closed for this entry