Kuzey Kıbrıs'ın Davası Bizim Davamızdır

Gösterim: 2065
Halil Kökten Kıbrıs sorunu emirdag.com.tr

Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti´nin iki milletvekili Hasan Tacoy (Ulusal Birlik Partisi-Lefkoşe Milletvekili) ve Dr. Salih İzbul(Cumhuriyetçi Türk Partisi-Girne Milletvekili) Lobi faaliyetleri için bulundukları AB başkenti Brüksel´de cdH partisinin Türk kökenli Schaerbeek Belediye Meclis Üyesi Halis Kökten karşılayarak Belçika´da ki Türkler ve AB parlementosu çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundular..

 Meclis Üyesi Halis Kökten Kuzey Kıbrıs Milletvekilleri Salih İzbul ve hasan Tacoy ile yaptığı görüşmelerde üzerinde durulan konularşı şı şekilde özetledi.

´Her iki milletvekilinde aynı objektif doğrultuda olmaları beni oldukça mutlu etmiştir. Gelişen olayların analize bakılırsa genel bilgiler hep aynı kapıya çıkmaktadır. Milletvekillerimiz Kıbrıs adasının  tümünü AB üyeliğine alınması gerektiğini ve bu hususta Türklerin lobicilikte daha bilinçli ve aktif olması gerektiğini belirttiler..

Milletvekillerimiz Avrupa´nın göbeğindeki Belçika Türk toplumuna da büyük görevlerin düştüğünü savunmaktadırlar. Vekillerimiz özellikle Brüksel´de yaşayan Türklerin hepsinin birer manevi büyükelçilik görevi olduğunu ifade ederek, özellikle Belçika siyasi partiler içinde aktif olan Türk kökenli siyasetçilerin bulunmasının sevindirici olduğunu belirtiler.

Bildiğiniz gibi yavru vatan Kıbrıs Türkiye´nin vaz geçilmez bir parçasıdır. Bu Akdeniz´in incisi durumda  üçüncü büyüklükte olan Kıbrıs adası stratejik açıdan tüm dünyada ilgi odağı olarak görülmektedir.

 Komşu ülke Yunanistan ile sık sık çekişmelere gebe olan bu vatan parçası tarihin derinliklerinden gelen ve İngilizlerle iyice sorunlar yumağı haline sürüklenen bu adada yaklaşık 400 000 bin Türk insanı yaşamaktadır.

 1571 yılında Türkler tarafından fethedilmiş, 1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu´ndan yıllık 500,000 Amerikan doları karşılığında kiralayan İngilizler tarafından 1914 yılında işgal edilmiş, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla bağımsızlık kazanmış, 1974´de Yunan darbesinin ardından ve adada yaşanan Türklere yönelik soykırım tesebbuslerine karşı Türk Silahlı Kuvvetleri´nin gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı sonucu adada iki ayrı devlet oluşmuştur.

Son 40 yıldan beri Türkiye´nin AB´ye girme arzusuyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tüm Avrupa devletleri tarafından Türkiye´nin dış politikasında en önemli yeri tutmaktadır. AB Türkiye´nin bu konuda önüne geçerek 1 Mayıs 2004´de Kıbrıs Adasının Rumlar tarafında yönetilen güney kesimi Kıbrıs Cumhuriyeti´ni temsilen Avrupa Birliği´ne katılmasını sağlamıştır.

Kıbrıs Türk Hükümeti Güney´deki Rumlar gibi AB´ye girme çabalarına başlamışlardır.

Belçika´da aktif Türk kökenli bir politikacı olarak Kuzey Kıbrıs´da yaşayan vatandaşlarımızın refahı için başlatılan AB üyeliği çabalarını desteklediğimi belirtmek isterim..Bu konuda kendi partim bünyesinde Kıbrıs konusunu daha hassas bir şekilde takip edeceğim. Bu bağlamda tüm partililerimi KKTC konusunda destekleme yolunda kulisler yapmaya çalışacağım.

Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Milletvekillerimizle Brüksel´deki buluşmamanız oldukça samimi ve kardeşlik duyguları ile tamamlanmıştır.

Görüşmeler sonucunda kendileri bizleri Kuzey Kıbrıs´a davet ettiler. Umarım bir gün dostluğumuzu Kıbrıs´da perçinleriz..

Yavru vatan Kıbrıs´ın her zaman yanında olacağız. Vekillerimize başarılar dileriz..

HALİS KÖKTEN

CDH Partisi MKYK ve Belediye Meclis Üyesi

Comments are now closed for this entry