Belçika da Bayramlar Tatil Olmalıdır..

Gösterim: 2515
Halis Kökten Bayramlar tatil olmalı

Schaerbeek Belediye Meclis Üyesi Halis Kökten´in basına gönderdiği duyuruyu okurlarımızla paylaşıyoruz..

Yıllardır gündemde olan ve Belçika Müslümanlarını yakından ilgilendiren bir konuyu size iletmek isterim.

Bundan 6 yıl önce Brüksel hükümetinde muhalefet Milletvekili görevi yapan  ve bugün için çalışma Bakanı olan Benoit Cerexhe´nin ilk kez gündeme getirdiği, Müslümanların Dini Bayramlarındaki yaşadıkları tatil sıkıntısı  bu pazartesi Cdh partisi MKYK toplantısında gündeme alınmıştır.

Bu görüşmelerden çıkan karara göre Belçika´da yaşayan ve her hangi bir dine ( inanca )  bağlı olan her insanın yılda bir gün tatil yapma hakkını alabilmesi için MİLLİ İŞ KONSEYİNE ( conseil national du travail )  bir teklif getirilecektir.

Parti başkanı, Başbakan yardımcısı ve federal çalışma bakanı Joelle Milquet´nin önerisi üzerine böyle bir karara varılmıştır. Bu arada hatırlatırız ki, 28 Ağustos 1963 Kraliyet kararına göre işçilerin Laiklik vecibeleri yüzünden bir gün işi bırakabilme hakkı bulunmaktadır.

İşte bize tekrar Kraliyet kararı  19 KASIM 1998´de alınan ve  ülkede tanınan anayasal dinlerin  önemli günlerinde merasimlerini yerine getirebilmeleri için yasayı genişletebiliriz denildi.

Elbette parti, içinde ve MKYK üyesi olan biz Müslüman kökenli temsilcilerin etkisi olmuştur. Bu alınan kararla hemde partimizin Belçika´da yaşayan yabancı asıllı toplumun değerlerini savunmada öncü olduğunu belirtmek isterim.

Umarım bu karar ile şimdiye kadar hem iş yerlerinde ve okullardaki yaşanan kabusa son verilir ve bu yaklaşımla isteyenlerin  hür iradesiyle tatil yapabilmeleri sağlanabilir..

Bu sıcak haberin akabinde tekrar tüm Müslümanlar´ın Kurban bayramlarını kutlar, bütün insanlığa barış ve saadet getirmesini temenni ederim.

Comments are now closed for this entry