300 Milyon Euroluk Dev Yatırım Emirdağlıdan

Gösterim: 3159
200

Afyonkarahisar Belediye Meclisi mülkiyeti belediyemize ait İnaz sırtlarının bulunduğu alanın ülke ekonomisinin lokomotifi olan sağlık ve termal turizme açılması konusundaki önemli bir kararın altına imza atmaya hazırlanıyor.

“Oy Birliği İle Komisyona Havale Edildi”

Bu manada Belediye Meclisi yılın ilk toplantısında İnaz Sırtlarının bulunduğu alanın termal ve sağlık turizmine açılması konusundaki teklifi Bayındırlık ve İmar Komisyonunda görüşülmesi ve bu alanda plan tadilatı değişikliğine gidilmesi noktasında oy birliğine vardı.

İnaz sırtlarının bulunduğu arazi üzerinde üretilen konut amaçlı arsaların satışının yapılması yönünde Belediye Meclisi’nin 03 Haziran 2003 ve 74 sayılı kararı ile işlem başlatmıştı.

2003 yılı içerisinde iki kez ihaleye çıkılmış ve alıcı çıkmadığından dolayı arsaların satışı yapılamamıştı. Herhangi bir yapılanma oluşmayan konut amaçlı üretilen arsalar ile mevcut şehir yapılanması arasının mesafeli olması, arazinin topografik yapısının engebeli olması nedeniyle Belediyemizce aradan geçen zaman içerisinde söz konusu alana herhangi bir teknik alt yapı hizmetleri su, kanalizasyon, yol ve sosyal alanlar park, camii ve vb. yapılar oluşturulamamıştı.

Talipli Oldular

Bilindiği gibi Turizm Bakanlığı tarafından Özdilek Kavşağı’ndan başlayarak Ömer- Gecek Havzasına kadar olan yolun sol tarafı turizm alanı olarak ilan edildi. Bu alanın turizm alanı olarak ilan edilmesi ile birlikte Belediye Meclisi 2009 yılının ilk toplantısında önemli bir karar aldı. Belediye Meclisi, İnaz Sırtlarına ait planlarda revizyon yapılarak bu alanda turizm tesisi yapmaya dönük imar uygulaması yapılması konusundaki maddeyi Bayındırlık ve İmar Komisyonuna sevk etti. Bayındırlık ve İmar Komisyonun raporu doğrultusunda Belediye Meclisinde plan tadilatı değişikliği kararının gerçekleşmesinin ardından söz konusu alan ihaleyle satışa çıkacak.

Hollanda’da yaşayan Ali Köycü isimli Emirdağlı işadamı hemşehrimizin yabancı ortaklı yatırımcıları ile birlikte mülkiyeti belediyemize ait İnaz Sırtlarının bulunduğu alana 300 milyon Euro’luk dev bir sağlık ve termal turizm tesisi yapmak için talipli oldu.
Peki Ali Köycü Kimdir? Haberin devamında

Afyona Dev Yatırım Ali KöycüdenAfyonkarahisar ili Emirdağ İlçesi İkizce Köyünde doğdum. Dokuz yaşında Hollanda’ya babamın yanına gittim. Eğitimimi orada tamamladım. 1989 yılından bu tarafa ticaretle uğraşıyorum. 32 senedir de Hollanda da yaşıyorum. Son yedi yıldır dünyanın 2. büyük havalimanına sahip Hollanda Amsterdam havalimanında 22 tane ülkenin hava şirketlerine yer hizmetleri veriyorum. Aynı zamanda Termal Time (Termal Zamanı) isimli bir şirketim var. Afyonkarahisar’ı tanımaya bu şirketimle başladım. Yaklaşık 2 yıldır bunun alt yapısını yapıyorum yani Türkiye’de sağlık turizmi adına Turizm Bakanlığı ile istişarelerde bulundum. Bu görüşmelerimde bize Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin ve Avrupa’nın hem bir sağlık merkezi, hemde termal başkenti olarak bilindiğini söylediler. Son bir yıldır Korel Termal’e Hollanda’dan 11 tane gurup getirerek konuklarımıza termali ve Afyonkarahisar’ı tanıtmaya çalıştım. Amacımız Türkiye’nin bu konuda ki çalışmalarını göstermek ve Afyonkarahisar’ı tanıtmaktı.

Dünyada Şu Anda Böyle Bir Tesis Yok”

Söz konusu projeyi Afyonkarahisar’da 5084 Sayılı Yatırım ve İstihdamı Teşvik Yasasından faydalanarak hayata geçirmeyi planladıklarını ancak 1,5 senedir bu konuda bir sonuç alamadıklarını söyleyen Ali Köycü, “Afyonkahisar’ı tanıtmamın yanı sıra bu esnada yatırım yapmayı da planladık. 1,5 yıldır da çeşitli yerlere başvurduk. Dünyada 60 tane platform (Bankalar üzeri finans kurumları) var. Bunun içerisinden 14 tanesi dünyanın bütün dengesini değiştirebilecek düzeyde finans kurumlarıdır. Bu 14 taneden birisi bizim projemize çok değer verdi ve 21 proje içerisinden bizim projemizi birinci olarak seçtiler. Ama onların bizden istedikleri bazı prosedürlere ne yazık ki biz yeterli zamanda cevap veremedik. Bu konudan tam vazgeçtik derken Sayın Başkanımız Abdullah Kaptan ile tanıştım. Kendileri Hollanda’ya geldiler. Bizlerde kendilerine tüm ekibimiz ve yabancı ortaklarımızla birlikte projenin sunumunu yaptık. Yatırımcı arkadaşlarımız Almanya, İngiltere ve Hollanda ülkelerindendir. Afyonkarahisar’da gerçekleştireceğimiz proje içerisindeki binaları inşaa edecek fabrikayı Afyonkarahisar’a düşünüyoruz. Şu anda ön görüşmelerini yaptığım OSB’de ki arazi konusunda da anlaştık sayılırız. Projemizde 3 tane otel düşünüyoruz. Otellerden bir tanesi sağlık turizmi adına hizmet verecek. Golf Otel ve dünyanın hiçbir tarafında olmayan Golf Resort yani otelin bir tanesi tamamen golf sahası ile birlikte özürlülere uyarlanmış bir şekilde yapılacak. Dünyada şu anda böyle bir tesis yok. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde araştırdım. Türkiye’de olan imkan inanın şu anda hiçbir yerde yok. Eğer Türkiye, Afyonkarahisar’ı sağlık turizmine açmışsa bizlerde yatırımcı olarak görevimizi yerine getirmek zorundayız” dedi.

“İstenilen Teminatı Veririm”

Şu anda piyasalarda kriz olduğunu ancak ilimize yapmayı planladıkları projeyi 9 ay öncesinde kabul ettirdiklerini yani 300 milyon Euro’yu bloke ettirdiklerini, hatırlatan Ali Köycü, “Prosedürler sonucu bu finans bize aktarılacak. Yani şuan ki krizle, planladığımız yatırımımızın alakası yok. 300 milyon Euro daha önce bloke edilmiş bir rakamdır. Bu konuda da istenilen bütün teminatı veririm. Geçtiğimiz hafta yatırımcılar gurup olarak buradaydı. Başkanımızı da ziyaret ettik. Yerinde her şey incelendi. Afyonkarahisar’a yapmayı planladığımız tesisten İspanya’da tam 16 tane kuruldu. Proje içerisinde sağlık turizmin yanı sıra spor tesisleri, yüzme havuzları, su sporları, suni gölet, sunni kayak merkezleri olacak. Yapılacak olan bu spor tesislerinin hepsi Avrupa’dan veya dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek sporculara yönelik turnuvalar düzenleyecek konumda olacak.

Ben 1,5 yıldır mevcut olan turizm şirketimde Hollanda’da 12 tane sağlık sigortasıyla anlaşmış durumdayım. Sağlık kurumlarıyla işbirliği ile çalışıyorum” diyerek planladıkları yatırımı Afyonkarahisar’a yapmaları halinde dünyada ses getireceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

“Kullanıma Açılması Uygun Olacaktır”

Turizm Bakanlığı tarafından Özdilek Kavşağı’ndan başlayarak Ömer- Gecek Havzasına kadar olan yolun sol tarafı turizm alanı olarak ilan edildiğini hatırlatan Başkan Kaptan, “İnaz sırtları ile ilgili yapılan planlamada Arsa Ofisi tarafından orada imar uygulaması yapılmış ve imar adaları oluşturulmuş. Burada yapılan planlamada konut alanları üretilmiş ve Belediye Meclisi’nin 3 Haziran 2003 tarihli kararı ile satış kararı alınmış ve Encümene yetki verilmiş.

2 sefer ihaleye çıkarılmış. İhaleye giren olmamış. Ama şu anda gelişen şartlar içerisinde o bölgede Turizm Bakanlığı tarafından yeni bir imar planı uygulandı.

O imar planı da Özdilek Kavşağından başlıyor, Gecek- Ömer Havzasına kadar yolun sol tarafı 250 metre genişliğinde turizm alanı olarak ilan edildi.

Bilindiği gibi bu alanlarda turizm ve sağlık hizmeti veren tesisler yapılmış olup, gerek ülkemiz gerekse yurt dışından gelen insanlara hizmet verilmektedir. Söz konusu bölgede gelişmekte olan ve günümüz ekonomisinin lokomotifi olacak termal turizme eş değer bir planlama yapılması ve değerlendirilerek kullanıma açılması uygun olacaktır. ” dedi.

“İsteyen İhaleye Girebilir”

Belediye Meclisi tarafından alınacak plan tadilatı değişikliği kararının gerçekleşmesinin ardından söz konusu alanın ihaleyle satışa çıkarılacağını söyleyen Başkan Kaptan; “Buraya bir turizm tesisi yapma konusunda da yatırımcılar tarafından talep var. Bu konuda yatırım yapma adına aslen Emirdağ’lı hemşehrimiz Sayın Ali Köycü Amsterdam'da  havaalanı yer hizmetleri işi yapıyorlar. Proje içerisinde bilhassa dünyada çok önemli yeri olan özürlülerin sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler var. Tabii burada sağlıklı insanlarda olacak, yaşlılarımızda olacak. Projenin 300 milyon Euro’luk önemli ve ciddi bir yatırım olduğunu ifade etmek istiyorum.

Kendileri yaklaşık, 1,5 yıl önce 5084 Sayılı Yatırım ve İstihdamı Teşvik Yasasından faydalanmak üzere Milli Emlak Müdürlüğüne müracaatını yapmışlar ama sonuç alamamışlar. Belediye Meclisi olarak İnaz Sırtlarına ait planlarda revizyon yapılarak bu alanda turizm tesisi yapmaya dönük dokuya uygun bir imar uygulaması yapılması konusundaki maddeyi Bayındırlık ve İmar Komisyonuna sevk edeceğiz. Bayındırlık ve İmar Komisyonun raporu doğrultusunda Belediye Meclisinde plan tadilatı değişikliği kararı gerçekleşmesinin ardından söz konusu alanın ihaleyle satış kararına çıkacağız. İsteyen herkes de bu ihaleye girebilir” dedi.

İnaz Sırtlarını İncelediler

Aralık ayı içerisinde ilimize gelen Emirdağlı hemşehrimiz Ali Köycü ve yabancı yatırımcı ortakları, Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Sait Açba, Belediye Başkanı Abdullah Kaptan, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ak, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Koçar, Alaaddin Nakilcioğlu, İmar Müdürü Yavuz Ünver ile birlikte İnaz Sırtlarında incelemelerde bulundular. Yabancı ortaklar arazinin durumunu çok beğendiklerini ve yatırıma uygun olduğunu ifade ettiler. İnaz sırtlarında yapılan incelemeler sonrası Belediye Meclis Salonunda Ali Köycü ve ortaklar proje hakkında görsel olarak bilgi aktardılar.


Comments are now closed for this entry