Filistine Yapılan Operasyon Durdurulmalı

Gösterim: 1865
Halis Kökten

Son günlerde Orta Doğu’da yaşanan insanlık dramına yönelik partim cdH adına vermiş olduğumuz bildiriyi paylaşmak isterim.

cdH yetkilisi olarak ve parti içinde mücadele veren Türk kökenli siyasiler adına Gazze'de yaşanan facianın acilen durdurulmasını isterken, bazı tekliflerde bulunmak isteriz.

İlk etapta acilen ateşkes ilan edilmesi, Avrupa Birliği diplomasisinin barışa yönelik faal duruma gelmesi ve ağır yaralıların acilen Belçika'ya getirilip tedavi edinilmesini istiyoruz.

cdH olarak askeri operasyonları kınıyor ve derhal durdurulmalarını istiyoruz.

Sivil topluma terör örgütlerinin ve askeri yol ile masum Filistinlileri ve İsrail toplumunu belirli amaçlar için abluka altına alanları hiç benimsemediğimizi belirtmek istiyoruz.  Her iki tarafın masum insanları tehdit ve ölüm kalkanları olarak, kullanılmasının kabul edilemeyeceğinin altını çizmek istiyoruz. Maalesef aşırı örgütlerin her iki tarafa da zarardan başka bir şey getirmediği açık bir gerçektir.

1. Derhal ateşkes ilan edilsin

Arzumuz, acilen hem ulusal hem de Avrupa Birliği ülkeleri ve uluslararası düzeyde SOMUT ILERLEMELER için kararların alınması.

Hemen ateşkes ilan edilmeli ve sürücü olması yolunda İsrail ordusu ve Hamas militanları roket saldırılarını durdurmalıdırlar.

Askeri birliklerinin derhal geri çekilmeleri, her türlü durum içinde öncelik sivil halkın korunması ve geleceğine yönelik dünya kamuyu önünde bu günlere kadar geciktirilmiş tüm kalkınma projelerinin derhal uygulanılmasına yönelik faaliyetler oluşturulmalıdır. 

Savasın hiç kimseye ne faydası ne de çözüme katkısı olacağına dair inancımızı belirtmek istiyoruz.

İnsani ve uluslararası hak ve hukukun uygulanması yönünde insani değerlerin savunulmasında çabalar sarf edilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. İste bu açıdan durumun acili yetinden dolayı derhal medikal ve tıbbi yardımların oluşturulması ve Gazze bölgesine serbestçe ulaşarak insani yardımın iletilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.

 

Alınan bilgilere göre basın örgütlerinin sinir dişi edildiğini gözettiğimizden dolayı, basın etiğine yakışmayan bu durumun giderilmesi ve tüm dünya insanlığın haber alma hakkinin engellenmemesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.

 

Artik barisin getirilmesi ve her iki tarafın haklarını savunma içinde barışa endeksli şekilde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini göreve davet ediyoruz. cdH partilileri olarak uluslararası bir gücün oluşturularak sürücü ve barış içinde Gazze bölgesine serbestçe girip insani yardımların oluşturulması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Askeri yöntem hiç bir yarar vermeyeceği için diplomatik ve politik açıdan inisiyatiflerin oluşturulması gerekiyor.

Avrupa Birliği ülkeleri diplomasisinin güçlü bir şekilde bu yaşanan drama el atması gerekiyor.

 

Belçika Hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı ağırlığını hissettirerek Avrupa Birliğine ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin tedbir ve sorumluluk alması için diplomasisini çalıştırmalıdır.

 

İste bu yolda 2003 yılında Annapolis'te alınan angajmanları ve Mart 2007'de Riyad zirvesindeki Arapların barış teklifi inisiyatifinin hemen uygulanması gerekmektedir.

Bu açıdan Avrupa tereddütsüz bir şekilde önemli politik rolünü üstlenmeli ve bölgeye ekonomik ve insani yatırımını uygulamalıdır.

Avrupa misyonu Orta Doğu’da savaşçı değil de barış mantığını yerleştirmelidir.

 

2. Belçika'ya yaralılar getirilsin

cdH Belçika hastanelerinin insani yârdim operasyonu altında Milli Savunma Bakanlığı uçaklarıyla yaralananların aktarımını ve tedavilerini üstlenmelidir.

 

İste bu güncel ve utanç verici globallesen dünyamızdaki vahim tabloyu gidermek amacıyla tüm insani duygulara hassas olanları bilgilendirerek yeni yıla daha güzel bir şekilde girmeyi umarken tüm vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyoruz.

 

 

Halis Kökten

cdH Parti MKYK ve Belediye Meclis Üyesi

Comments are now closed for this entry