Bakan Emir Kır;'Farklılık bir zenginliktir'

Gösterim: 1551
Avrupa Parlamentosu´nda(AP) düzenlenen ´ Avrupa Vatandaşlığı ve Çok Kültürlülük´ konferansında görüşlerini açıklayan Brüksel hükümeti devlet Bakanı Emir Kır;´ Ulusal değerlere sahip ülkelerde, çok kültürlülük anlayışı farklı algılanıyor. Oysa çok kültürlülük bir zenginlik olarak görülmelidir´ dedi.
Avrupa Parlamontosu´nda sosyalist Grup tarafından düzenlenen ´ Avrupa Vatandaşlığı ve Çok Kültürlülük´ konferansına büyük ilgi gösterildi.
Sosyalist kökenli siyasetçilerin katıldığı panelde bir konuşma yapan Brüksel hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır; ´ Belçika´nın Flaman bölgesinde ve Fronkofon(Fransızca konuşanlar bölgesi) bölümünde ´Çok kültürlülük´ ve ´Çifte vatandaşlık´ hakkında farklı görüş ve yaklaşımlar var. Fronkofon bölgesinde yaşayanların kendi öz kimliklerini, yanı kendi değerlerini koruyarak, ülkenin geleceğinde söz sahibi olması, eşit yurttaş olarak görülmesi benimsenmiştir. Kesinlikle bir eritme söz konusu olmadan farklılık bir zenginlik olarak görülmektedir. Belçika´nın tarihi kuruluş felsefesi de buna ışık tutmaktadır. Belçika´nın kuruluşunda üç toplumun  varlığına dikkat çekilmiştir. Fronkofonlar, Flamanlar ve Almanca konuşanlar(Germenofonlar) ile birlikte uyum bağlamında çok kültürlü hayat içinde yaşayanların ülkeye büyük katma değer kattıkları bir gerçektir´ diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Radikal Kararlar Alınıyor

´Bir zamanlar ´çok Kültürlülük ve Çifte vatandaşlık´ için büyük atılım yapan Hollanda´da geri adım atılıyor. Fransa´da Cumhuriyet değerleri altında insanlar yaşamaya zorlanıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde ise farklı durumlar söz konusu. İngiltere´de ise gelenekçi bir anlayış ile yabancılar kendi hallerinde yaşamaya terk edilmiş gözüküyor. Çok Kültürlü yaşam biçimi ile çok kimlikli hayat barışa ta gelecekte büyük katkı yapacaktır. Bu nedenle öz kimliklerin korunması ile uyum değerleri içinde yaşam esas alınmalıdır.´
Öte yandan konferansa katılan Avrupa Müslümanları temsilcisi Malika Hamidi ile diğer yabancı kökenli konuşmacılar, Avrupa´da ´ Çok Kültürlülük´ ile ´Çok kimlikli yaşamın´, ırkçı, dışlayıcı anlayışların tehdidin de olduğunu dile getirerek, bu konuda sosyalist anlayışın bu konuda yapacakları olduğunu söylediler.

Comments are now closed for this entry