Avrupa'nın Kalbi

Gösterim: 1573

Yapımcılığını Rabia Kaçar ve Necmi Tüfekçi'nin üstlendiği "Avrupa'nın Kalbi"  programı  5 Nisan 2009 pazar gününden itibaren her hafta  Avrupa saati ile 19:00' da Kanal Avrupa ekranlara geliyor..

Avrupa'nın Kalbi programının Genel Yayın Koordinatörü Necmi Tüfekçi programla ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

 

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız televizyon programımız nihayet izleyicilerle buluşuyor..

Belçika'da yaşayan 180 bin Türk'ün kendilerinden bir şeyler bulacağı; sevinç ve kederini paylaşacağı bir programa, her zamankinden çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun başlıca sebebi; isçi göçüyle Avrupa’ya gelen insanlarımızın artık geri dönmek gibi bir lüksünün bulunmadığı apaçık bir gerçek olarak karşımızda duruyor olmasıdır. Biz de "Avrupa'nın Kalbi"  Programı ile elimizden geldiğince Avrupalı Türklerin sesi olmaya çalışacağız. Bu amaçla hazırlanan programın tabii ki belli bir konsepti olması gerekiyordu. Bizim önceliğimiz üçüncü, dördüncü nesil Türklerin varlığından bir sinerjinin doğmasına vesile olacak şekilde, yani daha güçlü ve daha etkili bir Türk toplumuna katkıda bulunacak şekilde hizmet etmektir. Bir yandan yasadığı kültüre uyum sağlayacak, diğer yandan da kendi köklerini unutmayacak bir toplumun inşasında herkesin bir şeyler yapabileceğini düşünmekteyiz.. Bu nedenledir ki, programın şekillenmesinde insanlarımızın istek ve önerileri etkili olacaktır.

 

Şehir Ve İnsan

 

Avrupa'nın Kalbi programında şehirlerin tanıtımı önemli bir yer teşkil edecek.. Şehirlerin, insanların yasadıkları ülkede tarihi ve sosyolojik bakımdan hangi backraundlari taşıdığını anlatması bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz.  Avrupa şehirlerinde insanlara ulaşırken, daha önce bilinmeyen insan hikâyelerini de ortaya çıkartmayı hedefliyoruz. Böylelikle, aynı ülkede yaşayan ama farklı şehirlerde ikamet eden insanlarımızı birbirine daha yakınlaştırmayı hedefliyoruz. Bir diğer amacımız da, bizi Anavatandan takip edecek olan insanlara sadece Avrupa olarak bildikleri coğrafyanın şehir kültürünü, orada yaşayan insanların ağızlarından anlatmayı amaçlıyoruz.

 

Avrupa'da Yaşlandım

Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir konuyu ekranlara taşımaya karar verdik. Hepimizin vefa borcu hissettiği ve artik yavaş yavaş ahirete göç etmeye başlayan 1.Nesil Türk insanımızın portrelerini ve Avrupa'ya göçün hikâyesini birinci ağızdan dinlemek için "Avrupa'da Yaşlandım" bölümüne yer vereceğiz. Gerçekten de, birinci neslin serüveni ayni zamanda bu gün Avrupa'da 5 milyona ulaşan Türk nüfusunun tarihini anlatmaktadır. Tarihimizi tanımak ve aynı zamanda bu insanlardan geriye bir şeyler bırakmak amacıyla, bu konuyu her hafta işleyeceğiz. İnanıyorum ki, birinci neslin anlattıkları geleceğe ışık tutması bakımından çok faydalı olacaktır. Avrupa'ya çeşitli yollardan gelen ilk nesil insanımızın bazen tatlı, bazense hüzünlü hikâyelerini dinledikçe; onlara başka bir gözle bakmayı öğrenecek; çekimler sırasında benim hissettiğim farklı duyguları, sizler de hissedeceksiniz.

Avrupa Gündem

Avrupa Gündem büklümümüzde, Belçika özelinden hareketle gelişen olayları sizlere ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu bölümde hem Belçika'da yapılan her türlü aktiviteyi yansıtmayı, hem de Belçika Türk toplumunun bilgilenmesine katkıda bulunmayı istemekteyiz. Bu nedenle toplumun kanaat liderleri ve dernek temsilcilerinin faaliyetler konusunda bizleri yönlendirmesi çok çok önemli.Bize, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden yazılmasını önemle arz ederiz.

Başarı Hikâyeleri

Başarı Hikâyeleri, Avrupa'ya göçün başka bir yönünü anlatmaya amaçlamaktadır. 2011 yılında 50. yılına girecek olan Türk göçü,  farklı bir boyuta çevrilmiştir. Başarı hikâyelerinde, doğru rol modelleri gün ışığına çıkartmayı ve işveren konumundaki Türk girişimcisini tanıtmayı amaçlamaktayız.

 

Programımızda tabii ki, bazı sürprizler de olacak, bunları önümüzdeki haftalarda sizlerle paylaşmayı diliyoruz.

 

Son Söz olarak,

Basarîli belgesel çalışmaları ile tanınan Rabia Kaçar'la ortaklasa hazırladığımız programımız için herkesten yardim bekler; bizlere maddi-manevi desteklerini esirgemeyen dostlarımıza candan teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilirim.

Comments are now closed for this entry