Gurbetçilerin Kuyruk Bekleme Eziyeti Tarih Oluyor

Gösterim: 2835
kapikule1.jpgKapıkule Sınır Kapısı önünde oluşan TIR kuyruğu ve gurbetçilerin geliş-gidişlerinde yaşanan sorunlar tarihe karışıyor.
Karayolu ile Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve diger ülkelerde yasayan  çok sayida gurbetçimizin giris yapmasi bekleniyor.Gurbetçilerimizin hem ülke hemde ilçemiz ekonomisine büyük katkilari var.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından modernize edilen Kapıkule Sınır Kapısı'ndan araçlar 8 dakika içerisinde giriş çıkış yapabilecek.
TOBB tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile geçtiğimiz yıl başlatılan modernizasyon çalışmaları son aşamaya geldi. Sınır kapısı yeni yüzü ile Avrupa'dan gelen gurbetçilerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Bu kapsamda direk giriş yapacak insanlar araçlarından inmeden işlemlerini tamamlayıp yollarına devam edebilecek. Dinlenmek isteyenler ise gümrük sahasındaki tesislerde dinlenerek ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Gümrük kapısının yeni imajı ile ilgili bilgi veren İşletme Müdürü Durmuş Zor, TOBB'un yap-işlet-devlet modeli ile sınır kapılarını modernize ederek Türk milletinin hizmetine sunduğunu söyledi.
Bu kapsamda şimdiye kadar Habur, Cilvegözü, Sarp sınır kapılarının modernize edilerek faaliyete sokulduğunu anlatan Zor, "Şu anda Kapıkule Sınır Kapısı hiçbir fedakârlıktan kaçınılmadan fiilen hizmete başlamış vaziyette. Avrupa'dan gelen vatandaşlarımıza, ihracat yapan firmalarımıza en iyi şekilde hizmet verebilecek durumda. Gelen insanlarımız ticari tesislerimizde istediği şekilde alışverişlerini yapabilecek. Free shoplarımız olsun, akaryakıt istasyonlarımız olsun, lokantalarımız olsun istedikleri ihtiyaçlarını gidebilecekler. Buradan da memnun bir şekilde ayrılabilecek duruma getirildi. Bu kapının yapılmasının amacı Türk milletine yakışır bir kapının olması, Avrupa'dan gelen vatandaşlarımızın huzur bir şekilde yurda giriş yaparak aynı şekilde Türkiye'den çıkış yapmalarını sağlaması ile ilgilidir." dedi.

TIR KUYRUĞUNA SON
Kapıkule Sınır Kapısı önünde günlerce sıra bekleyen TIR sürücülerinin kuyruk derdi de son bulacak. Durmuş Zor bu konuda da şunları söyledi: "Bundan sonra TIR kuyruğuna son. Kapının modernize edilmesinin amaçlarından biri de TIR kuyruğuna son verilmesidir. Şu anda kapıdan giren bir TIR giriş yaptıktan sonra çıkana kadar 8 dakikalık bir süre geçiyor. 8 dakika içerisinde istediği şekilde gümrük sahasını terk edebilecek. İşlemlerini yaptıktan sonra. Gümrük sahası çok dağınık bir vaziyette idi. Toplu bir yerleşim düzeni yoktu. Şu anda 370 dönümlük bir arazi üzerine tesisler modernize edilerek hizmete sokulmuştur. Şu anda gurbetçiler için her türlü hazırlıklar tamamlanmış vaziyette. Hiçbir eksiklik olmadan hizmet verebilecek durumdayız. Günlük olarak 4 bin civarında araca hizmet verebilecek kapasitede."
KAPIKULE'Yİ ÇOK DEĞİŞMİŞ BULDUK
Avrupa'dan Türkiye giriş yapan gurbetçiler de Kapıkulü'nin yeni yüzünü beğendi. Geçmiş yıllarda kapıda saatlerce bekleyerek yurda giriş yapabilen gurbetçiler kapının yeni hali karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fransa'dan gelerek İzmir'deki akrabalarının yanına giden Şevket Elmas isimli gurbetçi, her yıl Türkiye'ye giriş yaptığını belirterek Kapıkule'nin modern halini çok beğendiğini ifade etti.

Comments are now closed for this entry