Emirdağlı Gurbetçiler Gelmeye Başladı

Gösterim: 3595
Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinin yurt dışında bulunan gurbetçiler tatillerini geçirmek üzere İlçeye gelmeye başladılar. Yedinci ayın yaklaşmasıyla birlikte Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler de, tatil İçin Türkiye'ye gelmeye başladı. Afyonkarahisar'ın gurbetçilik geleneği ile ünlü İlçesi Emirdağ 'da yaz aylarının gelmesiyle birlikte nüfustaki artışı devam ediyor.
Yaz sezonu öncesi sayımlardaki nüfusu 20 bin olan ilçenin yurtdışındaki vatandaşların gelmesiyle 100 bine yaklaştığı düşünülüyor. 1960'larda başlayan; başta Belçika, Almanya, Fransa ve Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesine yapılan göçler, bugünlerde de devam ediyor. Nüfusunun 45 bin civarından 20 bine kadar düştüğü Emirdağ ilçesinin, Avrupa'da 150 binin üzerinde gurbetçi vatandaşının bulunduğu tahmin ediliyor. 40 yılı aşkın süredir devam eden Avrupa'ya göç serüveni, son yıllarda birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyor.
Avrupa ülkelerindeki sıkıntılar ve Türkiye ile bulunulan ülke arasında değişen ekonomik dengeler gurbetçileri fazlasıyla etkiliyor. Bu yıl Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine gelen gurbetçi sayısında yaklaşık yüzde 40 oranında bir düşüş olduğu tahmin ediliyor. Bu düşüşün ana sebeplerden biri kişi başı 500 Avro'yu aşan uçak bilet fiyatları olarak göze çarpıyor. Yüksek bilet fiyatları nedeniyle karayolunu tercih eden gurbetçilerin yolculukta yaşadıkları sıkıntılar da Türkiye'ye geliş durumlarını etkiliyor.
Haziran ayının ortalarından itibaren başlayan memleket yolculuğu yaklaşık 5 haftalık tatil sonrasında geri dönüş ile tamamlanıyor. Çoğunlukla çalışan kesimin oluşturduğu gurbetçilerin, emekli olanları ise yılın 6 ayını Emirdağ'da, diğer 6 ayını ise Avrupa ülkelerinde geçiriyor. Ağustos ayının sonlarına doğru biten gurbetçilerin tatil serüveni bir sonraki yıl yaz aylarının gelmesi ile tekrar başlıyor.  

Comments are now closed for this entry