Belçika´da, Brüksel, ve  Valonya Palementolarında 7 Haziran 2009 tarihinde yapılan seçimde milletvekili olan temsilciler yemin ederek göreve başladılar.

Federal bir sistemi olan Belçika´da Flamanya´da 3, Brüksel´de 3 ve Valonya´da 1 milletvekili olmak üzere toplan 7 Türk kökenli milletvekili bölge parlementolarında ve federal milletvekilleri Hilal yalçın(CD&V), Meyrem Almacı(Groen) olmak üzere toplam 9 temsilcimiz bulunuyor.

Brüksel Parlementosunda Hristiyan Demokrat Parti (CDH) üyesi Mahinur Özdemir ile Sosyalist Parti (SP) üyeleri Emir Kır ve Emin Özkara yemin ederek göreve başlarken bir diğer temsilcimiz Serdar Kılıç(PS) yine bugün Valonya´nın başkenti Namur´de yemin ederek milletvekilliği görevine başlamış oldu.

Flamanya parlementosunda bulunan Fatma Pehlivan(SPA), Güler Turan(SPA) ve Veli Yükse(CD&V)l diğer 3 temcimiz ise önümüzdeki hafta yemin ederek göreve başlayacaklar.

Batı Avrupa´daki ilk ve tek başörtülü milletvekili olarak Belçika gündemine oturan Mahinur Özdemir, yerli ve uluslararası basının ilgi odağı oldu. Parlamentoda, Özdemir´i izlemek ve görüntülemek için gelen gazetecilerin sayısının milletvekillerinden fazla olması izdiham yarattı. Mahinur Özdemir (26), en genç milletvekili sıfatıyla, en yaşlı milletvekili olan ve kadın hakları savunucusu kimliğiyle tanınan Antoinette Spaak ve genç Flaman milletvekili Els Ampe ile birlikte oturuma katiplik yaptı. Parlamentoda, Türk asıllı Özdemir´in başörtüsünden kaynaklanan, ülke gündemini günlerdir meşgul eden tartışmaların yaşanmadığı, yemin edenler arasında sadece Özdemir´in alkışlandı..