Emin Özkara'yla Özel Röportaj

Gösterim: 2440

Bütün tahminlere karşı 7 Haziran 2009 tarihinde Belçika'nın Brüksel Bölgesel Parlamentosu'na tekrar seçilerek herkesi şaşırtan Emin Özkara, Brüksel Muhabiriyle özel bir röportaj yaptı.

Emirdağ'ın Çatallı Köyü'nden Mustafa Özkara ve Dursun Demirkapı'nın 8 çocuğun altıncısı ve Muharrem adında ikiz kardeşi Emin Özkara son Brüksel bölge parlamentosu seçimlerinden 3105 tercihli oy alarak Brüksel Bölge Milletvekili olarak tekrar seçildi. 1974 Emirdağ doğumlu, evli ve ikiz oğlan babası Emin Özkara aynı zamanda Schaerbeek Belediyesinde PS (Sosyalist Parti) meclis üyesi. İnşaat ve Bayındırlık üzerine yüksekokul okuyan Özkara adayların eğitim durumlarıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Seçilmişler İçinde En Eğitimlisi Benim

'Brüksel Parlamentosunda Türk kökenli seçilmişlerden en çok diplomalı ve tecrübeli olanı benim ama buna rağmen kimileri tarafından hep dışlanıyorum. Ama iç ve dış rakiplerime rağmen, partim PS'nin düsüşte olduğu bir zamanda ve 29.sıraya konulmama rağmen yine seçilmeyi başardım ki; ben Belediye başkan yardımcılarının ve Bakanların yetkilerinden yararlanamadım. Sadece muhalefette olan bir belediye meclis üyesiyim ve bu kadar halkın takdirini toplayabiliyorum. Bu başarının halkla beraber gerçekleştiğini iyi biliyorum ve herkese teşekkürlerimi sunuyorum' dedi.

Özkara : 'cengiz Pala Gibi Başarılı, Deneyimli Ve Tecrübeli Birinin Emirdağ Belediye Başkanı Seçilmesi Çok Sevindirici Bir Olay'

Emirdağ hakkında soruları yanıtlayan PS milletvekili hemşehrimiz Emin Özkara Belediye Başkanına sıcak baktığını de belirtti: 'Emirdağ Belediye Başkanını yıllardır tanıyorum ve onun gibi birinin seçilmesine çok sevindim. Oda bizim gibi zor bir seçim geçirdi, O da birçok kişi tarafindan eleştiriye uğradı ama sonunda yine de kazandı. Cengiz Pala gibi başarılı, deneyimli ve tecrübeli birinin Emirdağ Belediye Başkanı seçilmesi çok sevindirici bir olay.

'Güzel projelere imza atacağına adımın emin olduğu gibi eminim'

Bu yeni dönemde Başkanın güzel projelere imza atacağını adımın Emin olduğu gibi eminim. Belçika'da yaşayan Türklerin belki yüzde 95'i Emirdağlı veya o yöreden insanlar. Dolayısıyla bizlerin de Emirdağına yönelik beklentilerimiz var. Eski yerel yönetimlerin yapamadıkları ortada. Gel de bir Eskişehir'in muazzam kalkınmasına, modernleşmesine ve gençlere yönelik projelerine bak, bir de Emirdağ'ın kalkınmasına bak, arada uçurum kadar fark var. Ben de şahsen Brüksel'de soranlara Eskişehir'e yatırım yapmalarını tavsiye ediyordum ama inşallah Emirdağ'da artık gelişir ve yatırımlarımızı o yöne çeviririz' diye konuştu.

Emirdağ Belediye Başkanı Emin Özkara'yı Brüksel seçim çalışmalarında telefonla arayıp destek verdi mi? "Evet beni hem seçim öncesi, hem seçim sonrası aradi. Galiba Brüksel'de aday olan hemşerilerine biraz moral vermek için. Ama bunu destek olarak sayamazsınız çünkü sonuçta Brüksel bölgesinde 24 veya 25 Türk kökenli aday vardı, adam şimdi hangimizi desteklesin' Üstelik kendisi AKP'li, birden bire Sosyalist adaylarını, yani CHP'ye daha yakın bir parti olan PS'yi desteklemesi  biraz ters gelebilir. Bence herkes kendi yerinde siyaset yapmalı, Emirdağ'daki siyaseti Brüksel'e taşımak veya Brüksel gündemini Emirdağ'da tartışmak yanlıştır diye düşünüyorum. Mesela ben kimi PS'li veya MR'li adaylar gibi Brüksel'den Emirdağına afişlerimi göndermedim. Tamam Türk asıllıyız ama Belçika milletvekilleriyiz, yani burada ayrımcılık yapmadan bütün toplumlara, Faslı Yunan veya Ermeni olsun, hekese hizmet vermek zorundayiz" dedi.

2004-2009 arası Brüksel Bölgesel Parlamentosunda 5 yıl boyunca nerdeyse hiç sesini çıkarmadığı için bir çok eleştiri alan Emin Özkara bu konuda şunları kaydetti : 'Eleştirileri gayet normal buluyorum ama şunu belirtmek isterim : partim PS iktidardaydı ve bildiğiniz gibi iktidarda olan bir partide milletvekiline pek söz hakkı düşmez. Yani partiniz iktidarda olunca pek yönetimi eleştiremezsiniz, veya yumuşak şekilde eleştirebilirsiniz. Oysa ben pek yumuşak eleştirileri pek sevmem, doğru neyse onu söylerim, o yüzden pek söz almamayı tercih ettim. Parti içinde zaten 2 veya 3 tecrübeli parlamenter vardı, onlara veriliyordu bütün söz haklari. Artı, itiraf edeyim, biraz'da tecrübesizdim, ilk kez böyle önemli bir görev almıştım ama artık sistemi iyi anladım ve daha iyi bir şekilde hizmete hazırım' dedi.

Comments are now closed for this entry