Belçika´da 25 Bin Kaçağa Af Çıktı..

Gösterim: 3803

Belçika ülkedeki göçmenlerin statüsünü düzeltme yolunda önemli bir adım attı. Kaçak durumda olan göçmenler için kısmi af ilan eden Belçika hükümeti, 25 bin kaçak göçmene oturma izni sağlamaya karar verdi.

 Kaçak göçmenler, Belçika´nın güncel sorunlarından biri. Brüksel´de sık sık protesto eylemleri düzenleyen kaçaklar, kamuoyunun da dikkatini çekmeye çalışıyor. Yıllardır yanıt alamadıkları iltica başvurularını hükümete bir kez daha hatırlatmak için ya boş evleri işgal ediyor ya da açlık grevine giriyorlar.

Belçika hükümeti de karşı karşıya kaldığı eleştiri ve baskılar sonucunda yıllardır biriktirdiği iltica başvurularına geçen hafta kısmi bir çözüm buldu. Koalisyon hükümeti, genel af konusunda uzlaşamadı, bu nedenle 25 bin kaçağı kapsayan ve bir defaya mahsus olmak üzere kısmi bir af ilan edildi.

Aftan kimler, nasıl faydalanacak?

Sosyal Güvenlik Bakanı Laurette Onkelinx, kabul edilen düzenlemeye göre, Belçika´da en az beş yıldan beri yaşamakta olan kaçak göçmenlerin bu uygulamadan yararlanabileceğini ve yasal statü kazanmak için 15 Eylül - 15 Aralık tarihleri arasında başvuruda bulunabileceklerini dile getirdi. Ayrıca 2,5 yıldan bu yana bir iş sahibi olanlar da aftan yararlanabilecek. Bununla birlikte yasa, iltica prosedürleri uzun süren ilticacıları da kapsıyor. Böylece yasadan makul sürenin ötesinde işlemleri süren ilticacılar da yararlanabilecek.

Dolayısıyla sadece Belçika´da kalıcı sosyal bağları olan ve çok uzun zamandır iltica başvurularının sonucunu bekleyenler af kapsamına alınıyor. Düzenlemeye göre, kimlere oturma izni verileceğine kişiler üzerinden tek tek karar verilecek.

Mültecilere yardım eden bir sivil toplum kuruluşunun temsilcisi Carolie Hubleau, bu nedenle uygulamada sorunlar çıkabileceğine işaret ederek "Biz bu düzenlemenin aynı zamanda uygulanmasını da istiyoruz. Bunun hangi koşullarda uygulanacağını bekleyip görmek gerekecek" diye konuştu.

Geride kalanlar

Belçika´da iltica başvurusunda bulunan 100 bin mülteci vardı. Bu nedenle af yasasının sadece 25 bin kişiyi kapsaması sıkıntıya neden oluyor. Geride kalanlara nasıl bir çözüm bulunacağı hala belirsiz ve mültecilerin Brüksel´de parti merkezlerinin önündeki protesto eylemleri sürüyor.

Mülteci hakları savunucularından Oscar Flores de Sosyalistlerin parti merkezinin önündeki eyleme destek veriyor. Flores, geçici çözümlerin yeterli olmadığına belirtti ve "Önümüzdeki yıl yeni problemler çıkacağını görecekler. Varılan uzlaşma, Belçika´daki göçmen sorununu yoluna koymaya yetmiyor" dedi.

Comments are now closed for this entry