AB´nin başkenti Brüksel´de siyasi geçmişi ile oldukla renkli bir isim olarak bilinen Halis Kökten yerel Türk basınına geçtiği bir yazı ile CDH partisinden istifa ettiğini bildirdi.

2009 bölge parlementoları yenileme seçimlerine katılan ancak beklediği neticeyi alamayan Kökten, uzun zamandır vefasızlıktan yakınıyordu. Kökten istifa ipuçlarını paylaştığı özel dostlarına bugüne kadar siyaset alanında yaptığı hizmetlerin yeterli takdir görmediğinden yakınmış ve artık riyakarlıktan, vefasızlıktan usandığını belirtmişti.

Türk kökenli politikacı Brüksel-Schaerbeek belediye meclis üyesi Halis Kökten´in istifası ile ilgili parti içi yazışmaları okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

Halis Kökten Kimdir?

 Halis Kökten 1974 yılında aile birleşimiyle Belçikaya geldi 4 çocuk babası. Kökten eğitim sektöründe çalştı. 2000 yılından beri aktif siyaset yapıyor. Şu anda Schaerbeek belediye meclis üyeliği görevini yürütüyor.

Kökten yıllardır Brüksel´de yaşayan azınlıklara, özellikle de Türk kökenli insanlara yönelik çalışmaları ile tanınıyor.

Kökten ayrıca 1998-2002 yılları arası Belçika Müslüman Temsil Kurumu´ndaki çeşitli komisyonlarda aktif görev alarak, Brüksel bölgesinde kurban kesim organizasyonu, Belçika Diyanet Vakfı Fatih Camisine minare izni alınması, 2002 yılında Türk toplumu ile kraliyet ailesinin buluşması, Belçika Türk Dostu Ödülü´nün organizasyonu, Brüksel´e Nasrettin Hoca Heykeli projesi gibi konularda etkin rol üstlendi..

 Başkent Brüksel´de yaşayan Türklerin Belçika politikasına entegre olması ve aktif rol alması konusunda ilk adımlardan biri olan Türk kökenli emektar siyasetçi Halis Kökten artık köşesine çekilerek dinlenmek istiyor.