Cam atıklarını kampanyalarla Toplattılar

Gösterim: 2076
Kamu Temizliği ve İmardan Sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır´ın Kabinesinin Bildirisi

"Cam atıklarının cam toplama noktalarında toplanması 1 Ocak 2009 yılından bu yana zorunlu. Kampanyalar bu konuda oldukça başarılı oldu. Cam atıklarının toplanması ile ilgili uygulamaların bilançosu"

Gençtigimiz sene, cam konteynerleri, ses ve gürültü kirliliğini önlemek amacıyla toprağa gömülmeye başlanmıştı. Bu  uygulamayla,diğer yüzeydeki konteynerlere göre, kapasitesinin arttığı gibi, çevresinde de kaçak çöpler birikmiyor. Toprağa gömülen cam konteynerlerin halk tarafından kolayca bulunamaması sebebiyle, Brüksel Temizlik Ajansı bu noktalara özel işaret panoları yerleştirmektedir.

Hatırlanacağı gibi 2007 yılı, Temmuz ayında Brüksel Hükümeti aldığı kararla, cam konteynerlerinin gömülmesi konusunda 750 000 euroluk bir bütçe ayırdı. Daha sonra, Brüksel Temizlik Ajansı yeni, cam konteynerlerini yerleştirme takvimini belirlemek için belediyelerden bu konuda ihtiyaçlarını bildirmeleri istedi. Belediyeler de cam toplama konteynerlerinin yerleştirilebileceği 100 noktayı belirledi.

Geçtiğimiz Mart ayından bu yana 15 cam toplama konteyneri toprağa kömüldü (4 Koekelberg, 4 Evere, 3 Etterbeek, 2 Schaerbeek, 1 Bruxelles-Ville ve Molenbeek. 2009 yılının sonuna kadar 5 yeni cam toplama noktası daha hizmete girecek ( 2 Molenbeek, 2 Ganshoren, 1 Schaerbeek). Böylece sene sonunda 20 toprağa gömülmüş cam toplama noktası halkın kullanımına sunulacak. Konteyner yerleştrilebilecek  70 alan da incelenmektedir.

1 Ocak 2009 tarihinden beri cam atıklar çöp torbalarına atılması yasaklanmıştır. Bunun sebebi, cam atıkların çöp torbalarında, çeşitli iş kazalarına sebeb olmasıdır. Ayrıca camların cam toplama noktalarında toplanması, geri dönüşümünü ve değerlendirilmesini kolaylaştırmaktadır. Zorunluluğun gelmesinden 11 ay sonra bugün cam atıklarının ayrıştırılmasında alınan sonuç mükemmeldir. 2008 yılında 15.270 ton cam toplanırken, bu sene sonunda bu rakamın 17. 265 tona varması beklenmektedir. Bu 2000 tonluk artış yaklarık % 13 ´lük önemli  bir orana ulaşmıştır. Ayrıca çöp torbalarına atılan cam atıklarında önemli bir azalma (2008-2009 % 56 – 2005-2009 % 90) görülmektedir. Bu rakamlara bakılarak Brüksellilerin % 80´i cam atıklarını ayrıştırdıkları görülmektedir.

Molenbeek Belediyesinde, toprağa gömülen cam toplama konteynerinin açılışını Belediye Başkanı Philippe Moureaux ile gercekleştiren Emir Kır "Cam atıklarının toplanması konusundaki rakamlar çok sevindirici. Diğer çöplerin ayrıştırılması Ocak 2010 itibariyle Brüksel Bölgesinde zorunlu olacaktır. Tıpkı cam atıkların zorunlu olduğu dönemde yaptığımız gibi, amacımız önce vatandaşlarımızı bilgilendirmek; bu alışkanlığı onlara kazandırmak. Kağıt – karton sarı poşetlere ve plastiğin mavi poşetlere ayrıştırmasını sık sık hatırlatmamız gerekecek" dedi.

Comments are now closed for this entry