Kır "Gençleri Kısa Süreli Kurslarla İş Sahibi Yaplamlıyız "

Gösterim: 2065
Belçika'da enerji fiyatlarının artışı, Dünyanın geleceği için doğaya zararsız enerji kullanımı konusunda duyarlılığın git gide artması, bu konuda verilen devlet teşvikleri, güneş enerjisinden yararlanmak için kullandığımız teknojilerin önem kazanmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Bu alanda çalışan bazı firmalar daha çok bu sektörde çalışmaya ve elektrik enerjisi üreten güneş enerji sistemlerini yerleştirmeye başladılar. Bu sektörde çalıştırmak için daha fazla yetişmiş elemana ihtiyaç duymaktadırlar.

Molenbeek Belediyesi ve Anderlecht Belediyesi “Mission locale” dernekleri” ve Brüksel Meslek eğitim Kurumu ortaklaşa bu alanda, issiz gençleri yetiştirerek yeterli eleman sağlamak amacıyla 2008 yılında bir meslek eğitimi projesi ( Güneş enerjisi panolarının kurulması) başlattılar. Eğitimin sonunda 10 stajer, üç firmada hemen işe başladılar.

2009 yılında Meslekî eğitimden sorumlu Bakan Emir Kır tarafından devam ettirilen proje Haziran – Eylül ayları arasında 8 haftalık bir eğitim programı çerçevesinde, yeterli eğitimi olmayan, 13 iş arayan genç ile gerçekleştirildi. Önceki dönemde olduğu gibi, 10 stajer 5 özel firmada hemen iş buldular.

Bu gençlerin eğitim sertifikalarını vermek üzere, 10 Kasım 2009 tarihinde, Molenbeek sosyal yardımlaşma restoranında bir tören düzenlendi. Törene:
Fransız Toplumu Komisyonu'nda Meslekî eğitimden sorumlu Bakan Emir KIR,
Mission locale başkanları,Molenbeek Belediye Başkanı Pilippe Moureaux ve Anderlect Belediye Başkanı Gaetan Van Goidsenhoven katıldılar.
Kursu başarıyla tamamlamış gençlere sertifikalarını veren Emir KIR “Bugün burada sizlerle olmaktan ve eğitimini başarıyla tamamlamış bu gençlere sertifikalarını vermekten çok mutluyum. Özellikle, bazı sıkıntılı mahalllerde, gençler arasında işsizlik oranı % 40 lara varmaktadır. Bu geçler yeterli eğitimi olmadığı için, varolan iş imkanlarından yararlanamamaktadırlar. Brüksel Bölgesinde gençlerin meslek eğitim imkanlarının artırılmasına büyük önem vereceğiz. Günün koşullarına göre, yeni gelişmekte olan sektörlerde, gençleri kısa süreli kurslarla yetiştirmek ve iş sahibi yapmak pekâlâ mümkün. Bugünkü konumuz olan bu proje buna çok güzel bir örnek teşkil etmektedir” dedi

Comments are now closed for this entry