Veli Yüksel Türk mutfağını tanıttı...

Gösterim: 1733
Milletvekili Veli Yüksel (CD&V) ile Michelin yıldızı bulunan ve Gent şehrinin en güzel mekanlarından biri olan C-Jean restoranın aşçısı, Jason Blanckaert arasında bir düello gerçekleşti. Veli Yüksel: " Türkiye´nin konuk olduğu "Lezzet Haftası için deneyimli aşçı Jason´a böyle bir teklif götürdüm, oda bu teklife olumlu yanıt verdi. Amacım zengin mutfağımızı Flamanlara tanıtmak. Onlar Türk mutfağının sadece döner ve pideden ibaret olduğunu zannediyorlar."
 
Veli Yüksel Osmanlı ve Türk mutfağının ana yemeklerinden Biber Dolması ve Ali Nazik hazırlayıp sundu. Veli Yüksel: "Bu tür yemekleri restoranlarda bulamıyoruz, o yüzden bu yemekleri tercih ettim. Dolmayı yoğurt ve maydonozla sundum, Ali Nazik zaten Ali Nazik. Bu düelloya hazırlık anlamında  yemek programları izledim ve yemek tariflerine baktım."
 
Tecrübeli aşçı Jason bulgur pilavlı güveç ve peynir-pesto karışımı börek sundu. Jason: "Ben Türk mutfağını fazla tanımıyorum. Bu düello benim için de çok verimli oldu. Buradaki Türk misafirlerin değerlendirmelerini merak ediyorum."
 
Geceye seksene yakın misafir katıldı. Siyasilerin yanı sıra birçok Gentli misafirde geceye renk kattı. Sürpriz konuklar arasında ünlü eski Belçika boks efsanesi Freddy De Kerpel ve kültür bakanı Joke Schauvliege (CD&V) de yer aldı.  Yemekten sonra konuklardan oluşan bir juri Milletvekili Veli Yüksel´in en iyi hobby asçısı olduğunu ilan etti. Veli Yüksel´de ünlü aşçı Jason´a Türk yemekleri hazırladığı için  teşekkür etti.

Comments are now closed for this entry