Gent Belediyesinden 77 İnternetli Alan

Gösterim: 1959
Gent Belediyesi ve birkac sosyal kurumlar 77 yerde bedava internet baglantisi sunarak dezavantajli kisilere internet kullanmayi yakinlastiriyor.
Resul Tapmaz Informasyondan sorumlu Gent Belediye baskani yardimcisi: Son ekonomik göstergelere göre, Flaman bölgesi nüfusunun % 35’inin internet baglantısı olmadigini göstermektedir.
Bu verilere göre, nüfusun % 30’dan fazlasinin evde bir bilgisayari olmadigi görülmektedir. Komsu ülkelere nazaran birde yüksek internet maliyetini de eklersek, Flaman bölgesinin büyük bir kisminda yogun bir dijital ucurumun oldugunu görüyoruz. Bu durum kendinisini ‘bilgi sehri’ olarak tanitmak isteyen bir bölge icin kabul edilemez. Bu eksikligi gidermek ve bilgisayar kullanimini tanitmak icin, Gent Belediyesi ‘Digitaal.talent@gent’ adinda bir program gelistirmistir. Amac, mümkün oldugu kadar cok kisiye ulasmaktir, özelliklede gencler, yaslilar, issizler ve göcmenler gibi dezavantaj gruplarina ulasmak.

Bu yüzden artik Gent sehrinde 77 yerde kamu kullanimina acik internet baglantisi bulmak mümkündür. Kütüphane, OCMW, semt ve yaslilar evlerinde ve sosyal kuruluslarda da herkesin kolaylikla ulasabilecegi bilgisayar kullanimi saglanmaktadir.
Bilgisayar bilgisi olmayanlara bilgisayar kullanimini, internet üzerinden bilgi arama konusunda bilgi seminerleri düzenliyoruz.
Bu merkezlere ziyaretlerimin sebebi ihtiyaçları ve olanakları keşfetmek, mevcut olan bilgisayar olanaklarinin yeterli olup olmadigini ve gerektiginde hedef kitleye ulasmak icin yeni imkanlar saglanmasini arastirmaktir.

Comments are now closed for this entry