Belçika'da Afyon Heyeti Bekleniyor

Gösterim: 2170

BELÇİKA´ da yaşayan Afyon İli ve 13 ilçe halkı ile bir türlü yıldızı barışmayan Afyon´un, ekonomik, sosyal ve sağlık potansiyelinin değerlendirilmesi için ilk ciddi diyalog çalışmasının programı belli oldu.

Başta Belçika olmak üzere Eskişehir ile diğer illere göç veren Afyon ilçeleri vatandaşlarının, Afyon´a ve ilçelerine yatırım yapması için sürdürülen çalışmalar paralelinde ilk ciddi dış gezi Belçika´ya gerçekleştiriliyor.

Heyette kimler var?

Orman ve Çevre Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu´nun da sonradan katılacağı Belçika ziyaretine Afyon Valisi Haluk İmga, Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, TOBB üyesi Metin İplikçioğlu, Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ile özel sektör temsilcileri ve siyasilerden oluşacak 24 kişilik heyet ilk olarak Brüksel, Gent ve Anvers kentlerinde çeşitli temaslarda bulunacağı öğrenildi.

Komite Bilgi Verdi

Ziyaret ile ilgili olarak Brüksel´de bir basın toplantısı düzenleyen Heyeti Karşılama ve Çalışma Komitesi üyeleri ziyaretin amacı ve program hakkında basın mensuplarını bilgilendirdiler. Toplantıda hazır bulunan Brüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Brüksel Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz, Brüksel Saint-Josse Belediye Başkan Yardımcısı Hava Ardıçlık, Brüksel Bölge milletvekili Mahinur Özdemir, ile iş adamları ve sivil örgüt temsilcileri, böyle anlamlı ve geniş kapsamlı ziyaret ile ilgili olarak sadece Afyon ile Belçika arasında değil,aynı zamanda Belçika ile Türkiye arasındaki ilişkilere de ivme kazandıracağını belirterek,  bu buluşma ve ziyaretin, iki ülke arasındaki ekonomik,sosyal ve sağlık  alanındaki çalışmaları üst seviyeye çıkaracağına olan inançlarını dile getirdiler.

Afyon Heyeti´nin Belçika´ya 1 Aralık´ta geleceği ve temasların 2 Aralık´ta başlayarak, 5 Aralık´ta sona ereceği açıklandı.

Comments are now closed for this entry