Belçika Temasları Başladı

Gösterim: 6146
Belçika'da görüşmelerde bulunacak olan Afyon ve Emirdağ'dan gelen kalabalık bir heyetin 4 gün sürecek olan gezi ve görüşmelerinin ilk durağı Gent şehri oldu.

Gent Belediye Başkanı Daniel Termont'un konukları olan heyetin karşılaşa töreninde Belediye Flaman bölgesi milletvekilleri Fatma Pehlivan ve Veli Yüksel'in yanında Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz'da hazır bulundu.

Programa katılan heyette yer alanlar.
1-Haluk Imga Afyonkarahısar Valisi,
2-Burhanettin ÇOBAN Afyonkarahisar Belediye Başkanı,
3- Prof Dr. Ali ALTUNTAŞ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ  REKTÖRÜ,
4- Salih SEL Afyonkarahisar İl Genel Meclis Başkanı,
5- Hüsnü SERTESER Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanı,
6- Mehmet MÜHSÜRLER Afyonkarahisar Ticaret Borsası  Başkanı,
7- Orhan KUŞ İkbal Otel Genel Müdürü,
8- Aydın GÜNEŞ Oruçoğlu Termal Genel Müdürü,
9- Serdar TÜTÜNCÜ Korel Termal Otel Genel Müdürü,
10- Metin İPLİKÇİOĞL TOBB Üyesi,
11- Prof.Dr.Vural KAVUNCU,
12- M.Emin ÖZBAYAT Ticaret Borsası Üyesi
13- Mert ORUÇ Oruçoğlu Termal Yönetim Kurulu Başkanı

Emirdağ
1- Zekeriya Güney Emirdağ Kaymakamı,
2- Cengiz Pala Emirdağ Belediye Başkanı,
3- Dudu Pala Emirdağ Belelediye Başkanı  Eşi,
4-Bengu Pala Emirdağ Belediye Başkanı  Kızı,
5-Vecdi Yürük Fen İşleri Müdürü
6- Murat Potuk Taşıyıcılar Odası Başkanı,
7-Halil Ibrahim Aktepe – Meclis Üyesi,
8- Metin Yilmaz – Yuksek okul Muduru
9- Aptil Demiral – (Belçikada) Emirdağ Ticaret Odası Başkanı
10- Nurettin Şahbaz – Karacalar Köyü Muhtarı,
11– Musa Erkoç  Mimar'dan oluşmakta.
Heyete Bakan Emir Kır'ın danışmanı Hasan Gören'de eşlik etti.

Öğle yemeği ile başlayan program, Gent şehri tanıtımı, Gent şehri tarihi bölge gezintisi, gemi gezisi ile devam etti.

Daha sonra heyetten bazıları Sağlık kurumunu, Ticaret odasını, Gent Üniversitesini ve Gent valiliğini ziyaret ederek, ikili görüşmelerde bulundu.

Gent Belediye sarayında Başkan Daniel Termont ve Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz tarafından heyete resmi karşılama yapılarak, ardından da bir resepsiyon verildi.

Resepsiyonda heyettekilerle birlikte Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar ve Muavin Konsolos Nur alkış'da hazır bulundu.

Sıcak bir ortamda geçekleşen resepsiyonda bir konuşma yapan Başkan Termont, 'Sayın davetliler sizleri şehrimizde ağırlamaktan onur duydum. Hem kendi adıma hem de Gent Belediye çalışanları adına sizleri tarihi Gent Belediye binasında ağırlamaktan dolayı mutluyum.
Bir kültür şehri olan Gent herkese kucak açan bir şehirdir. Yaşamak, çalışmak ve ziyaret etmek için güzel bir şehirdir Gentimiz. Geçtiğimiz yıl Gent şehrimiz 'National Geographe Traveller Magazina' tarafından otantik ve tarihi özellikleri ile dünya üçüncüsü seçildi.

Belediyemiz 7 yabancı şehirlerle 'kardeş şehir' anlaşması imzalamıştır. Sizlerle ortak çalışma başlatarak, halkımıza çeşitli alanlarda hizmet verebilmeyi ümid ediyorum. Gent'te sizlerin vatandaşlarından olan bizlerinde vatandaşı olan bir çok hemşehriniz var. Bunlar uyum konusunda örnek oldular. Büyük uyum içerisinde yaşıyoruz. Önümüzdeki yaz Emirdağı ziyaret ederek, sizlere misafir olacağım" dedi.

 Resul Tapmaz ise, "bir Afyon'lu olarak gelen heyeti karşılamaktan mutlu olduğunu bu ilişkilerin hem Afyon hem de Gent ayağında güzel gelişmelere vesile olacağını " söyledi.

Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala birer konuşma yaparak Başkan Daniel Termont ve başkan yardımcısı Resul tapmaz'a teşekkür ettiler. Her iki başkanda Gent belediye Başkanı Termont'u şehirlerinde ağırlamaktan duyacakları memnuniyeti ifade ettiler.

Afyon heyeti Başkan Termont'a kilim, mermerden bir biblo ve Afyon lokumu  hediye etti. Heyetin ilk günkü programı tamamlandı.

Heyetin ikinci gün programı Brüksel'de Bakan Emir Kır, Saint Josse belediye Başkan Yardımcısı Hava Ardıçlık, Schaerbeek belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse'nin makamlarında ziyaretleriyle başlayacaktır.

Comments are now closed for this entry