En Kapsamlı Ziyaret

Geçtiğimiz gün 24 kişilik bir heyetle adeta Belçika´ya çıkartma yapan Afyonkarahisar heyeti eğitimden, sanayi ve turizm olanaklarına kadar en üst düzeydeki temaslarını sürdürüyor.

Temaslar kapsamında ATSO, ATB, AKÜ ve özel sektör temsilcileri ortak işbirliğinin geliştirilmesi yönünde Belçikalı muhatapları ile düzenlenen toplantılarda bir araya geliyor.

Milletvekili Veli Yüksel Heyet Onuruna Resepsiyon Verdi.

Flaman Bölgesi Milletvekili Veli Yüsel Afyonkarahisar Heyetini bu sabah Parlentoda ağırladı. Milletvekili Yüksel düzenlediği bir programda önce parlemetoyu tanıttı ve daha sonra heyet onuruna bir resepsiyon verdi.

Heyet bu akşam Belçika´da aktif Afyonkarahisar ve Emirdağ kökenli vatandaşların kurduğu STÖ temsilcileri ile biraraya gelecek.

Termal Otel Yetkilileri Görüşmelerde Bulundu.

Termal otel yetkililerinin Belçikalı sigortacılarla ile yaptığı görüşmeler şu an için Belçikalı bir heyetin önümüzdeki aylarda Afyonkarahisar´a bir inceleme ziyareti yapması kararı ile sonuçlandı.

Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, geniş bir heyet ile gerçekleştirilen Belçika ziyaretinin amacına ilişkin Kanal 3´e yaptığı açıklamada amaçlananın önce Belçika´da yaşamlarını sürdüren Afyonkarahisarlı yurttaşların sıkıntılarını dinlemek ve bunun yanında da Belçika Afyonkarahisar arasında gerçekleştirilebilecek iş ve eğitim imkanlarını kapsadığını söyledi. İmga, "Bu çerçevede ticaret odaları ile üniversiteler ile valiliklerle ve belediyelerle görüşmelerimiz olacak" dedi.

Şimdiye Kadar Gerçekleştirilen En Kapsamlı Ziyaret

İmga, Belçika ziyaretinin kapsamlı bir ziyaret olduğunu belirterek, "Heyetimiz bir hayli kalabalık. 24 kişiden teşekkül ediyor. Heyetimiz Afyonkarahisar Belediye Başkanımız, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanımız, Sayın Rektörümüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, Ticaret Borsası Başkanımız ve özel sektör temsilerinden oluşuyor. Ziyaretimizin genel çerçevesi öncelikle Belçika´daki hemşehrilerimizin sorunları gerekse Belçika Afyonkarahisar arasında gerçekleştirilebilecek iş ve eğitim imkanlarını kapsıyor" diye konuştu.

Gent şehrinde Afyonkarahisar heyetini Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz´ın ağırladığını ifade eden İmga, heyetler arası görüşmelerin diğer günlerde de artarak devam edeceğini ifade etti. İmga, şöyle konuştu:

"Şimdi Sayın Bakanımız Emir Kır beyin bu konuda çok büyük emekleri var. Kendisine bu konuda teşekkür ediyoruz. Onun yanı sına Afyonkarahisar nüfusuna kayıtlı pek çok insanımızın buralarda oluşturduğu dernekler var. O derneklerimizin katkıları oldu ve bu bir güç birliğine dönüştü. Mesela geçtiğimiz aylarda Emirdağ´daki Jandarma Taburu kaldırıldı ve Emirdağlılar orada güzel bir sivil toplum dayanışması sergileyerek, oranın bir eğitim kampüsüne dönüştürülmesi için müracaatta bulundular. Bu konuda Jandarma Genel Komutanlığımızın çok büyük fedakarlığı oldu."

 

Ab Fonlarından Eğitimde Daha Fazla Yararlanılması Söz Konusu

Yapılan görüşmelerden birinin de AKÜ´ye ait yeni kampüste oluşturulacak eğitim kurumlarının AB fonlarından da yararlanarak Belçika´daki yurttaşlara nasıl hizmet verebileceğini ihtiva ettiğini anlatan İmga, şöyle dedi:

"Bu konuda işbirliği imkanlarını arıyoruz. İlimizde bulunan Organize Sanayi Bölgesi´nde pek çok alt yapı sorunları halledildi ki Emirdağ OSB de bunların içindedir. Buralara yatırım yapacak yatırımcılarla tanışmak temel amaçlarımızdan birisi. Bir de aramızda Afyonkarahisar´daki 5 yıldızlı termal otellerin yöneticileri de var. Bunlar açısından da sosyal sigorta kuruluşları ile yapılacak görüşmeler önem taşıyor. Çünkü Avrupa´da sigorta kapsamında bulunan insanların bizdeki termal otellerde göreceği tedavi her halukarda çok daha düşük maliyetle gerçekleşecektir. Daha kaliteli hizmet verilecektir. Bu konuda da işbirliği imkanları araştırılıyor. İnşallah olumlu sonuçlar alacağımız kanaatindeyim."

Serteser: İlişkilerimizi Kuvvetlendirmek İstiyoruz

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise Afyonkarahisar´dan şu ana kadar gerçekleştirilen en önemli ziyaretin yaşandığını belirterek,

"Geniş bir heyet ile Belçika´ya geldik. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörümüz, İl Genel Meclisi Başkanımız, Ticaret Borsası Başkanımız, Emirdağ Ticaret Odası Başkanımız, Emirdağ Belediye Başkanımız, ile birlikte şimdiye kadar aşağı yukarı 40-45 senedir burada yapılmamış şeyleri gerçekleştirmek istiyoruz. Tüm Afyonkarahisar ve Emirdağlıların birleşmesi ve bizim Afyonkarahisar´dan geniş bir heyet ile gelmemiz sonucu tabii ki burada yaşayan vatandaşlarımızın da sayesinde bu ilişkileri kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Hem ticari ilişkileri hem sosyal ilişkileri hem kültürel ilişkileri en üst düzeye getirmek bu toplantıların amacı.

Termal Otellerin Genel Müdürleri Sigorta Yetkilileri İle Görüşecek

Serteser, Afyonkarahisar heyetinde kentte bulunan termal otellerin genel müdürlerinin de bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Termal turizm genel müdürlerimiz sağlık kuruluşları ile görüşüyorlar. Biz ticaret odaları ile görüşüyoruz. Üniversitemiz üniversiteler ile görüşüyor. Dolayısıyla en üst düzeyde görüşmeler yapıyoruz. Bugün de Flaman Bölgesi Voca Ticaret Odası´nın bize bu salonda düzenlediği bir toplantıya bir prezantasyona katıldık. İnşallah Belçika ve Türkiye arasında ki burada Afyonkarahisar ile Eskişehir, Kütahya gibi bölgemiz de var ticari ilişkileri en üst düzeye çıkarmak. Yarın da görüşmelerimiz devam edecek. Güzel bir adım attığımıza hem Belçika tarafı hem de Afyonkarahisar tarafı olarak inanıyoruz."

Kavuncu: "belçikalı sigorta yetkilileri ile görüşmeler yapıldı"

Belçika ziyaretine katılan heyette yer alan termal otel yetkililerinden Korel Termal Otel Klinik Direktörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ise sigorta şirketleri ile görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Sağlık sigorta şirketleri ile görüşmelerde bulunduk ve Afyonumuzun termal sağlık olanaklarını, mevcut altyapısını, otelleri ve sağlık tesislerini kendilerine tanıttık. Muhtemel işbirlikleri konusunda da kendileri ile görüşmelerimiz oldu" dedi. Afyonkarahisar´daki termal otellerin sunduğu olanakların Belçikalı muhatapları için çok dikkat çekici bir özellik taşıdığını vurgulayan Kavuncu, "Bunun nedenlerinden bir tanesi biliyorsunuz artık dünyada daha iyi hizmeti daha iyi bir şekilde ve daha pahalı olmadan alma zorunluluğu var. Bütün sağlık sigortaları aslında çok iyi durumda değil. Bu konuda onlara daha kaliteli hizmeti daha yüksek ücretler ödemeden alma olanaklarını sunabildiğimizi zannediyorum" diye konuştu.

Gurbetçiler Tedavi İçin Daha Fazla Afyon´U Tercih Edecek

Kavuncu, Belçika´da yaşayan çok sayıda Türk kökenli insan olduğunu ve bunların için de özellikle Afyon kökenli vatandaşların ağırlığı olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu yurttaşların sağlık için Türkiye´ye gelme istekleri Türkiye´de yaz ve diğer tatil zamanlarında geldiklerinde hekime başvurma konusunda yatkın olduklarını hepimiz biliyoruz. Kendi doktorumuz, kendi dilimizden anlayan doktor diye mutlaka güven açısından da bunu tercih ediyorlar. Aslında burada dil çok önemli bir sorun. Dil konusunda yeterli iletişim kuramadıkları için dertlerini yeterli derecede anlatamadıkları ve yeterli tedavi alamadıklarına çoğu kez inanıyorlar. Bir diğer faktör de kültürel faktörler. Tedavi gelenekleri ve kültürleri açısından bazı zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Örneğin fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında özellikle sular ile ilgili olan tedavide bazen bu kadın ve erkeğin birlikte tedavileri konusunda burada zorluk çektikleri için Türk kökenli vatandaşlarımız burada tedavi olmaktan kaçınıyorlar. Dolayısıyla burada yeterli şifa bulamıyorlar. Aynanın diğer yüzüne bakarsanız sigorta şirketleri kendi vatandaşlarını kendi kültürüne göre alıştıran vatandaşlara göre daha çok ücret ödeyip daha az sonuç alabiliyorlar. İşte bu noktada Afyon ilindeki sağlık tesislerinin ve termal tesislerin avantajlı olabildiklerini kendilerine izah ettik.

Belçika Sigortacılar Afyon´U Ziyaret Edecek

Kavuncu yaptıkları görüşmeler neticesinde Belçikalı muhataplarını Afyon´a davet ettiklerini belirterek, "Afyon´a çok kısa bir süre içerisinde 2010´un ilk ayları içerisinde gelecekler ve bu konuda hem yerinde tesisleri ve sağlık imkanlarını görecekler ve daha ileri işbirliği nasıl yapılır konularında görüşmeler devam edecek. Ben bu konuda son derece ümitliyim. İnşallah Afyon ilimiz yakın bir süre içerisinde termal sağlık turizmini uluslararası düzeydeki dolaşıma katacak ve oralardan da Türkiye´ye hastalarımızı getireceğiz. Tesislerimiz buna son derece uygun yapıdadır diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

Yemekte Bir Araya Geldiler

Geçtiğimiz günlerde Belçika resmi kurumlarınca kalite ve güven ödülü alan Ekvador Şirketler Grubu da Afyonkarahisar heyeti onuruna bir yemek verdi. Yönetim Kurulu Başkanı Turabi Göçen´in de katıldığı yemeğe çok sayıda davetli katıldı. Yemekte başta Emirdağlılar olmak üzere Türk gurbetçilerle bir araya gelen heyet, buluşma sonrası İşadamı Turabi Göçen´in ev sahipliğini yaptığı akşam yemeğinde de yeniden bir araya gelerek, hem yemek yediler, hem de günlük programlarını değerlendirdiler.

Gent´in meşhur restaurantlarından olan Ankara Restaurant´ta verilen yemeğe Afyon Valisi Haluk İmga ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban başta olmak üzere heyetin tamamı katıldı. Akşam yemeğine Milletvekili Fatma Pehlivan da iştirak etti.

Davetliler kendilerine yakın ilgi ve alaka gösteren işadamı Turabi Göçen´e teşekkür ederek, restoranttan ayrıldılar. Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala birer konuşma yaparak Başkan Daniel Termont ve Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz´a teşekkür ettiler. Her iki başkan da Gent Belediye Başkanı Termont´u şehirlerinde ağırlamaktan duyacakları memnuniyeti ifade ettiler. Afyon heyeti Başkan Termont´a kilim, mermerden bir biblo ve Afyon lokumu hediye etti.